Uydudan Gerçek Köpek Balığı Takip Edin

kopek-balik

Uydudan canlı köpek balığı izleme. Gps takılmış köpek balıklarını izleme. Müthiş bir deneyim. Ticari kar amacı gütmeyen Ocearch projesi sponsorluklar ve bireysel destekçiler ile yürütülüyor. Projenin en güzel hizmeti tüm dünyadan isteyenlere web sitesine girerek canlı olarak köpek balıklarını uydudan izleme imkanı sunması.

Proje web sitesinden anlaşıldığı üzere 2007 yılında başlamış. Yapılan köpek balığı araştırmaları uzun zamandır sürekli devam ediyor, 2022 itibari ile yaklaşık 435 köpek balığı sisteme dahil edilmiş. Araştırmacılar ise 200 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Takip edilen köpek balıklarına ise ayrı ayrı isimler verilmiş üzerlerine tıkladığınızda gerçek resmini ve adını görebiliyorsunuz. Ayrıca cinsiyetleri, boyları ve günlük hangi rotayı gezdiklerini de görebiliyorsunuz.

Sisteme girdiğinizde filtre ayarları ile karşılaşıyorsunuz, dilerseniz hangi köpek balıklarını görmek istediğinizi seçin isterseniz de hemen bütün köpek balıklarını harita üzerinde görün.

Projenin web sitesi: https://www.ocearch.org ayrıca harika Youtube kanalları da bu: https://www.youtube.com/c/OCEARCHsharktracker

Köpek Balıkları Nasıl İzlenir ?

Köpek balıklarını nasıl takip ediyorlar ? Devletlerin verdiği izinler çerçevesinde köpek balıklarını yakalayıp GPS cihazları takan bilim adamları daha sonra tekrar bu balıkları okyanuslara bırakıyorlar, bu sayede korunmalarını sağlıyorlar ve incelemek üzere bilgi elde etmiş oluyorlar.

İzlemeyi web sitesinden yapabildiğiniz gibi App Store veya Google Play’den uygulama olarak indirebilirsiniz.

Uygulamada haritaya uzaktan bir bakış.

Projenin amacı ekibe göre; küresel koruma ve kamu güvenliğinde eksik olan çok önemli dataları elde etmek. Bu sayede plajları da köpek balıklarını da korumak daha mümkün hale geliyor.

Topladıkları tüm verileri işbirliği yaptıkları kurumlar ve çalışma yürüten öğrencilerle paylaşıyorlar.

İzleme verileri ise tüm halka açık şekilde yayınlanıyor. Bununla da bitmiyor her yıl yıllık rapor hazırlanıyor. İsterseniz web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Geri Dön

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir