Uykunun Yararları Nelerdir?

Uykunun Yararları Nelerdir?
Haziran 29 09:00 2016

İnsanın günlük uyku ihtiyacı 7-8 saat civarındadır. Bu uyku özellikle gece uyunmalıdır. Çünkü geceleri 12-3 arası melatonin adı verilen bir hormon salgılanır, bu hormon gençlik hormonudur ve vücudunuzun dinlenmesini sağlar. Bu yüzden gece uykusu çok daha önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre yetersiz uyku kalp krizine, diğer kalp rahatsızlıklarına, diyabete ve obeziteye neden olabiliyor. Birçok hastalıkta uykuyla ilgili temel sebepler ortaya çıkmıştır. Ancak bu sebepler aniden oluşmamaktadır. Yıllar boyu bozuk uyku düzeni olan insanlar da hastalığa yakalanma olasılığı daha fazla iken yine de her insanda her zaman doğru olmayabilir. Kişilerin bünyelerine ve metabolizma yapılarına göre değişiklik gösterebilir.

Uluslararası uyku federasyonunun yapmış olduğu bir araştırmaya göre insanların %26’sında aşırı yorgunluktan dolayı seks hayatlarında performans düşüşleri olmuştur.  Bunun sebebi de düzensiz ve ya az uyunan uykudur. Az uyunan uyku testesteron seviyesinde düşüşe neden olmaktadır. Testesron hormonu erkeklik hormonu diye adlandırılır. Bu bağlantı tam anlamıyla ifade edilemese de yapılan araştırmalar uyku sorununu işaret etmektedir.

Eğer kronik bir ağrınız varsa ya da son yaralanmanızdan dolayı keskin bir acınız var ise yeterli miktarda uyumanız ağrınızı ya da acınızı azaltabilir. Bugüne kadar yapılan pek çok araştırma bunu doğrulamaktadır. Araştırmacılar, uyku esnasında vücuda sentezlenen dinlenme hormonlarının ağrılar için bir ilaç etkisine sahip olduğunu açıklamışlardır.

Düzenli bir uyku yaralanma ya da hata yapma riskinizi de azaltacaktır. Uyku yoksunluğunda beynin bazı bölümleri tam olarak çalışmayabilir. Bu yüzden uykusuz kaldığınızda dalgınlıklar yaşarsınız ve belirli yaralanma riskleri ortaya çıkabilir. Birçok yaralanma ya da kaza aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanmaktadır.

Uykunuz sırasında günlük hafızanız ve beyin işlevi yenilenir. Eğer yeterli ve düzgün bir uykunuz yoksa hatıralarınız depolanmaz ve unutkanlıklara sebep olabilir. Ayrıca az uyku beynin yanlış hatırlama kısmını aktifleştirir. Daha önce doğru bildiğiniz bir şeyi yanlış hatırlamanıza, algı yanılmasına sebep olabilir. Bu yüzden hafıza sorunları yaşamamak için yeterli ve düzenli uyku oldukça önemlidir.

  En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Yeterli miktarda ve düzenli olarak uyunan bir uykunun diğer faydaları ise; daha uzun yaşama, daha berrak düşünmenizi sağlama, daha yaratıcı düşünebilme, daha dikkatli olmanızı sağlama ve kazanan taraf olma olasılığının artmasıdır.

  Kategori:
Yorum Yap

1 Yorum

  1. Kübra
    Haziran 30, 23:17 #1 Kübra

    Her şey gibi uykunun da azı ya da çoğu zarardır. Sağlık yaşam için yeterli ve düzenli uyku şarttır.

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.