Van Gölü Canavarı Gerçek Mi?

Van gölü canavarı nerede? Van gölü canavarını kimler gördü? Yıllardır merak edilen sorulardan biri; Van Gölü canavarı var mı ? Binlerce kişinin ilgisini çekti, araştırmalara ve sohbetlere konu oldu. Bu yazımda Van Gölü canavarı hakkında bilgi vereceğim.

Biz kesinlikle yaratık gördük, gözümüzün önünde idi.”

 Bu cümleyi kuranların sayısı oldukça fazla. Gerçekten canavarı gördüler mi yoksa gördükleri bir hayal miydi? Korkudan öcü gördüğünü zannedenler gibi kendilerini kandırmış olabilirler mi ?

Buradaki video daha yeni Nisan 2020‘de yayınlandı. İki kişi Van Gölü canavarını gördüklerini düşünüyorlar. Akşam saatlerinde çok hızlı bir şekilde geçtiğini, çok büyük olduğunu söylüyorlar.

Bu görüntüler hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı diğer iddialar gibi tarihte yerini aldı. Şimdi de eski bir video göstereceğim buradan izleyebilirsiniz, arabalı vapur yolcuları canavarı Van Gölü Zin Burnu Mevkiinde gördüklerini iddia edip şunları söylüyorlar; Yaklaştıktan sonra biz bunun tekne değil de, yaratık olduğunu hissettik… O andaki o heyecan, o andaki stres… Karnı beyaz, balina yani. Kafası balinaya benzer… Tabii bedeninin tam çıkıp çıkmadığını bilmiyorum… Fakat bıraktığı iz bizi dehşete düşürdü… Sürat ve Hız… O andaki güneşin şeyi, biz onu net göremedik.

Haberdeki yolcular, cep telefonu ile görüntü almaya çalışmış fakat güneşin göl yüzeyindeki yansıması sebebiyle sağlıklı kayıtlar elde edememişler. Buna karşın, çoğu videoda görüldüğü üzere bir yaratık var fakat, Van Gölü canavarı olup olmadığı kesin değil.

Tanıkların gördük demesi, canavarın varlığı adına maalesef bir kanıt değil çünkü çoğu kulaktan duyma şeyleri anlatıyor olabilir, kesinlik yok. Ayrıca garip bir nokta var ki, canavara çok farklı tasvirler getiriliyor, örneğin yaratığın boyu ve şekli konusunda çok değişik yorumlar dile getiriliyor.

Bilim adamları ne diyor bu işe? Kısacası “Eğer var ise gösterin, araştıralım familyasını,türünü belirleyelim o zaman.” diyorlar. Zira böyle bir yaratık var ise ona canavar demek onun da bir canlı olduğu gerçeğini değiştirmez. Muhakkak biyoloji’de sınıflandırma bilimi olan Taksonomi ile ait olduğu sınıf belirlenir. Videolardaki canlının büyük ihtimalle bir balık türü olabileceği düşünülüyor.

Van Gölü Canavarı olarak bilinen yaratığın, bölge halkı tarafından genel olarak tasvir edilen şekli.

Yukarıdaki resimde yaratığın ayakları da var fakat kimse bu canlıyı karada görmemiş şimdiye kadar, nereden çıktı peki bu ayaklar ? Canavarın varlığı ve şekli kesin değil. Canavar olarak nitelendirdikleri canlının vücudu videolarda uzun şekilli beliriyor, acaba bu yaratık bir su yılanı türü mü ?

 Aslında bölge halkı da canavarını sahiplenmiş hatta “Canavan, Cano” gibi isimler kullanmaya başlamışlar. Canavar eğer gerçekten var ise bir gün gündeme gelecek ve hakkettiği yeri alacak, en önemlisi ise türü belirlenip familyasına kadar geçmişi incelendikten sonra artık arşivlerdeki yerini alacak. Unutulmaması gereken bir nokta daha var, bölgenin turizmine büyük katkı sağlıyor. Örneğin turistler fırsat buldukça belki görürüz umuduyla tekne turlarını kullanarak bölgeye katkıda bulunmuş oluyorlar.

Loch Ness Canavarı Aslında Van Gölü Canavarı Mı?

“Loch Ness Canavarı”nın bir plesiosaur olarak yeniden oluşturulmuş modeli.

Van Gölü Canavarı ile Loch Ness Canavarı efsaneleri neredeyse aynı. Öyle ki yerli medyamız çoğu zaman Nessie adlı yaratığa ait olduğu öne sürülen fotoğrafları Van Gölü Canavarı diye paylaştı.

1934 yılında Londralı bir jinekolog olan Dr. Robert Kenneth Wilson‘ın çektiği fotoğraflarla ortaya çıkan bu canavar da henüz kanıtlanmış değildi. Nessie adı verilen yaratık için en çok kabul gören teori ise plesiosaurus adlı sürüngenlerin soyundan gelip bir şekilde hayatta kalmış olabileceği idi. Bütün bunlara rağmen çekilen fotoğrafların sahte olduğu ortaya çıktı.

Meğer fotoğraf tamamen düzmeceymiş. 1994 tarihli Daily Mail gazetesi görüntüsüne göz atarsanız düzeneği açıkça görebilirsiniz. Bir deniz yılanı kafası kesilmiş ve plastik-tahta karışımı destekler ile boyun tasarlanıp griye boyanmış. Boyunun hemen arkasında kurma kolu için bir delik bırakılmış. Daha sonra suda sabit kalmasını sağlayacak aparatları olan bir denizaltına yerleştirilip fotoğrafları çekilmiş.

Gazetenin Haberine İnanmadılar!

Çıkan haberlere rağmen bölgede canavarı gerçekten gördüğünü söyleyen ve gazeteye inanmayanlar çok fazla, öyle ki bir site hazırlanmış. İhbarları, görüntüleri ve tarihleri kayıt altına alıyorlar. Buradan Loch Ness canavarının resmini çekenlerin paylaşımlarını görebilirsiniz. Sitede ihbarları 21. yüzyıl, 1986 -1999, 565 – 1985 yılları aralığına göre ayırmışlar.

Eğer isterseniz buradan da Loch Ness Gölü’nü canlı olarak izleyebilirsiniz. Bilgisayar başında bu kamerayı izleyip canavarı bekleyenler bile var.

Aşağıdaki resim de genelde Van Gölü Canavarı olarak paylaşılıyor fakat önce Nessie olduğu iddia edilmişti.

Bu görüntü için makul açıklama şöyle, bölgede daha önce eğitilmiş sirk fillerinin çok kez kaçtığı biliniyor. Görüntü bu kaçak fillerden birine ait olabilir. Aşağıya yüzen bir kaç filin görüntülerini ekliyorum

Blogumu beğendiyseniz abone olmayı unutmayın. Beni sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. Yorumlara merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz.


2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.