Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu [Kesin Çözümü]

Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu [Kesin Çözümü]
Haziran 11 10:21 2016

Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatası nasıl çözülür ?  Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu mesajı hangi durumlarda ortaya çıkar ? Bu yazımda veritabanları ile bağlantı kurarak çalışan asp, php gibi dillerle yazılmış web siteleri üzerinde duracağım. Bu hata genellikle wordpress kurulumlarında veya sonrasında bahsedilir bunun sebebi wordpress’in daha popüler ve her yerde karşımıza çıkıyor olmasıdır. Oysaki bu hatayı farklı içeri yönetim sistemlerinde de alabilirsiniz.

Burada dikkat etmemiz gereken tek nokta şu, hata wordpress yani site kurulumu yaparken mi karşımıza çıktı yoksa web sitesi çalışırken durduk yere mi ortaya çıktı ? Bu soruyu cevapladıktan sonra hangi durumda neden oluştuğunu açıklayalım.

Yazının bundan sonraki kısmında wordpress üzerinden konuşacağım fakat bilin ki diğer sistemlerle hiçbir farkı yoktur.

WordPress kurulumunda veritabanı bilgilerini girdikten sonra ” Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” mesajı çıkarsa bilinki siz kesinlikle bilgileri yanlış girdiniz. Veritbanı adı, kullanıcı adı, şifresi ve adresi eksiksiz olarak doğru girilmelidir. Php motoru, hangi adrese gideceğini, hangi anahtarla gireceğini bilemezse veritabanına bağlantı kuramaz bu bu kadar basittir. Bu ilk aklınıza gelen şey olsun. Bu konuyu biraz daha açalım.

Diyelim ki hosting üzerinde wordpress kurmaya çalışıyorsunuz. Hostinglerin hemen hemen hepsinde mysql kuruludur paket satın aldığınız firmanın web sitesinden panelinize girerek veritabanı oluşturun, oluşturduğunuz veritbanı otomatik olarak server’da tanımlanacaktır. Dikkat edin, eğer veritabanı adresi olarak farklı bir ip adresi belirtilmişse sizde wordpress kurulumunda “localhost” yerine o ip adresini gireceksiniz.

Gelelim ikinci çözüme !

Durduk yere hiçbir sorun yokken  Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatası çıkarsa size açıkça söyleyebilirim ki mysql hizmet vermeyi durdurmuştur. Bunu nasıl anlıyoruz; daha önce tüm bilgileri doğru girdiniz siteniz çalışıyordu ve hiçbir değişiklik yapmadınız. İşte bu bilgiler ışığında mysql hizmetinin durduğu yani motorunun stop ettiği kolayca anlaşılıyor. Şimdi de bu konuyu açalım. Mysql servisi durduk yere neden hizmet vermeyi keser yani durdurur ?

  .Edu ve .Gov Backlink Bulma Yöntemi

Mysql hizmeti 3 sebeple durabilir;

  • Hosting şirketi tarafından limitler aşıldığı için site cezalandırarak 20 dk – 40 dk gibi kapatılabilir. Aşırı trafik aldıysanız bu da aşırı veritabanı sorgusu anlamına gelir, serverdeki diğer hostinglerin performansı zarar görmesin diye siz kısıtlanırsınız, ödediğinizden fazla CPU veya RAM kullanmanıza izin verilmez.
  • VPS veya Server sizin ise, kurulumda bir hata yapmışsınızdır. Mysql programının sorunsuz çalışabilmesi için stabil sürümünün stabil sürümü olan işletim sistemleri ve php sürümleri ile çalışması gerekir aksi taktirde sürekli durur ve siz sürekli servisi tekrar başlatırsınız.
  • VPS veya Server sizin ise konfigürasyon doğru yapılmamıştır. Hit alan bir web siteniz var ise my.cnf dosyası yani mysql programının konfigürasyon dosyası doğru optimize edilmelidir. Maksimumum session sayısı gibir bir çok satır veritabanınızın kendini izin verilen limit aşınca kapatmasına sebep olur.

3 ana başlıkta da gördüğümüz gibi. Veritabanı hatası genellikle limit aşımlarından ve bu limitlere göre optimize edilmemiş sunuculardan kaynaklanmaktadır. Son olarak şunu söylemeliyim en çok yapılan hata mysql servisini fazla yormaktır. Temanızdaki gereksiz sorguları kaldırarak sunucuyu rahatlatırsınız, performans kazanırsınız, hız kazanırsınız, bu seo’ya etki yapar ve durduk yere VPS’e geçerek daha fazla para ödemezsiniz. Yardım almak için aşağıdaki yorumlar kısmından bana yazabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.