WhatsApp’ta Uygulamalar ve Diğer Öğeler Nasıl Silinir ?

whatsapp uygulamalar ve diğer öğeler saklama alanı

Telefonumda can sıkıntısından gereksiz şeyleri temizlerken bir sorunla karşılaştım. Kullanmadığım uygulamaları ve resimleri sildikten sonra WhatsApp’a bakayım dedim. Ayarlardan saklama alanı yöneticisine girdim hemen listeden en çok depolama alanı kullanan mesajları ve resimleri 10 dk içinde sildim.

Gerçekten gereksiz yüzlerce resim vardı, acımadan sildim.

Sonra tekrar en üste çıktım ne kadar kullanım alanı işgal edildiğini gösteren göstergeye baktım “WhatsApp Medya Kullanımı” kısmı neredeyse yok denecek kadar daraldı ama sağdaki kısım yani “Uygulamalar ve Diğer Öğeler” kısmı hiç azalmadı !

Konuyu araştırmaya karar verdim Türkçe ve İngilizce tüm kaynaklara baktım ama şaka gibi gerçekten hiç kimse bu sorunun cevabını paylaşmamış. Reddit’de ve Apple forumlarında bile defalarca sorulmuş ama uygulamanın resmi sitesindeki genel saklama alanı temizleme talimatına yönlendirmekten başka bir şey yapılmamış. O talimatta “uygulamalar ve diğer öğeler” – “applications and other items” hakkında bir bilgi yok, ne olduğunu bile söylememişler.

Uzun bir gayret sonunda başarıya ulaştım arkadaşlar. Sıkı durun; cevap veriyorum… Medya dosyaları olan kısım sadece resim ve videolardan oluşuyor diğer kısım ise text, ses, gif, çıkartma, link ve belgelerden oluşuyor.

Saklama alanı size en çok veri saklanan kişileri yukarıdan aşağıya diziyor ama diyelim ki bir kişiyle yıllarca sesli mesaj ile iletişim kurdunuz ama hiç resim göndermediniz bu kişi listede en altlarda kalıyor. Sıralama resim ve video depolamasına göre yapılmış.

WhatsApp’ta Uygulamalar Ve Diğer Öğeler Nedir ?

Mesajlarınızda kullandığınız sesli notlar, karşı tarafa gönderilen ve sizin aldığınız sesli mesajlar, gifler, emojiler, çıkartmalar ve text yani yazı verileri WhatsApp’ta uygulamalar ve diğer öğeler olarak kategorilendirilen verilerdir.

WhatsApp’ta Uygulamalar Ve Diğer Öğeler Nasıl Silinir ?

WhatsApp ana ekranında arama kısmına bir kez dokunun bir şey yazmayın, en alttaki “Ses” seçeneğine dokunun, karşınıza saklanmış olan ve depolamada yer kaplayan tüm ses kayıtları gelecek. Bu sonuçlar tarih sıralamasına göre yapılır. En alttaki kayıt en eskisidir. Çok sık sesli mesaj gönderdiğiniz kişilerin sohbetlerini silerek ve en eski tarihlerde kullandığınız sesli mesajları silerek saklama alanı yönetiminde gösterilen uygulamalar ve diğer öğeler alanının büyük bir kısmını boşaltabilirsiniz.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments