Windows 10 Sistem Gereksinimleri Nelerdir? İşte Bunlar

Windows 10′a geçmeye hazır mısınız ? Evet ! Peki ya bilgisayarınız ? Bir kontrol edin acaba hazır mı ? Bu yazımızdaki bilgileri mukayese ederek bilgisayarınızın özelliklerinin Windows 10 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenebilirsiniz. Microsoft’a göre genellikle her bilgisayara uyuyor ama bilgisayar kullanırken sinir krizi geçirmemek stabil bir bilgisayar kullanmak istiyorsanız özelliklerinizi teyit edin. Microsoft’un en son çıkardığı Windows 10’a geçmek için can atanlar olduğu kadar halen XP yada Windows 7‘ye bağlanıp kalmış kullanıcılar da var . Siz kimlerdensiniz ?

Windows 10 (kod adı: Threshold), Microsoft tarafından geliştirilen, Windows NT ailesinden bir işletim sistemidir. Windows 10’un en son Windows NT sürümü 10.0’dır.

Yeni özelliklerin yanı sıra Windows’un yeni sürümünde Windows 8’de bulunan ve önemli sayıda kullanıcının şikayette bulunduğu uygulamalar, başlat menüsü ve ön seçimli gelen masaüstü tercihleri üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Windows 10’un ilk yapıları, 6.4 sürüm numarası ile geldi ancak 21 Ocak tanıtımı ile sürüm 10’a çıktı. 29 Temmuz 2015 de Piyasaya çıkmıştır.İlk büyük güncelleme 1511 (Threshold 2. Dalga) 10 Kasım’da yayınlandı. İkinci büyük güncelleme Redstone’un Haziran ayında yayınlanması bekleniyor.

Wikipedia’da Windows 10 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Windows 10 en düşük sistem gereksinimleri:

 • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci veya SoC
 • RAM: 32-bit için 1 gigabayt (1 GB) veya 64-bit için 2 GB
 • Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB
 • Ekran kartı: DirectX 9 veya sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle)
 • Ekran çözünürlüğü: 1024 x 600
 • Dirext X: 9.

Windows 10 tavsiye edilen sistem gereksinimleri:

 • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci veya SoC
 • RAM: 32-bit için 1 gigabayt (2 GB) veya 64-bit için 4 GB
 • Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB
 • Ekran kartı: DirectX 9 veya sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle)
 • Ekran çözünürlüğü: 1024 x 600
 • Dirext X: 9.
  94 iPhone 6'yı İçine Soktu ve Yakalandı !

Bill Gates ve Paul Allen tarafından 1975 yılında iki kişilik bir şirket olarak kurulan Microsoft 60 bine yakın çalışanı ve 40 milyar dolarlık nakit rezerviyle yazılım dünyasının devi durumundadır. 1990’ların en karlı yatırım araçları arasında yer alan ve pek çok yatırımcıya bir servet kazandıran Microsoft hisseleri son üç senedir neredeyse hareketsiz duruyor. Son bir yıl içerisinde 23.82 dolar ile 30.20 dolar arasında dalgalanan hisse değeri şu anda 25 dolar civarında.

Yazının başında da söylediğim gibi kimisi hemen güncellemek isterken kimisi benim gibi XP’den bile zor ayrılanlardan. Xp kullandığım dönem 7’ye geçmemek için elimden geleni yaptım. Bana çok farklı geliyordu herşey kendimi hazır hissetmiyordum. Ne olduysa birgün driver sorunlarından bıkmış olduğumdan denemek için yükledim windows 7’yi sonra da ona alıştım. Yani gördüğünüz gibi bu bir alışkanlık meselesi. Şimdide Windows 10’a geçmek istemiyorum ama tahmin edeceğiniz gibi yakın bir tarihte de ona alışacağım galiba.

Sizden ricam sistem gereksinimlerinizin uyup uymadığını iyi kontrol edin yoksa sürekli sıkıntılar yaşarsınız. Bilgisayarınızın özelliklerini nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız şunu yapın. Bilgisayar ikonu masaüstünde ise sağ tıklayın özellikler tıklayın. Yada başlat menüsüna basıp bilgisayar ikonunu sağ tıklayın aynı yere girin. Orada bir çok bilgiyi bulabilirsiniz. Eğer devamı yok ise bilgisayarınızın marka model ve seri numarasının üreticisinin web sitesinde inceleyip eksiksiz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.