WordPress’de Kelime Sayısına Göre Yazıları Listeleme

Nisan 25 14:11 2020

WordPress’de yazılarınıza bir çeki düzen vermek istiyorsanız, ilk işiniz en kısa yazılarınızı silmek veya geliştirerek daha uzun hale getirmek olsun. Keza geliştirdiğiniz yazıları mutlaka SEO kurallarına uygun olarak düzenleyin. Bunu neden yapıyoruz ? Artık rekabet kızıştı, arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için blogumuzdaki çöplükleri temizlememiz gerekiyor.

İlk iş, yazıları kelime sayısına göre listeleyip en az kelime içerenleri temizlemek. Bu iş için bir eklenti kullanacağız. Adı, WP Word Count. Link Software LLC tarafından geliştirilen bu eklenti çok işimize yarayacak. Eklentiyi kurmak için wordpress admin panelinize girip soldaki menüden eklentilere gelip, yeni ekleye tıklıyoruz. Gelen sayfada sağ üstteki alana “word count” veya “WP Word Count” yazın ve aratın. Eklentiyi bulun kurun ve etkinleştirin.

Kurulumu tamamladığımıza göre eklentiyi kullanmaya başlayalım.

Admin menüsünde yani sol taraftaki alanda “Word Count” ibaresine göreceksiniz, ona tıklayarak devam edelim. Şu metni göreceksiniz.

“You need to calculate your word counts before you can start using the plugin.”

Uygulama diyor ki eklentiyi kullanmaya başlamadan önce kelime sayılarınızı hesaplatmanız gerekiyor. Calculate linkine tıklayın. Aşağıdaki metin ile karşılaşacaksınız.

Calculate Word Counts

You can calculate the word counts on your site at any time. Sites with thousands of posts or years of content should do multiple calculations by a date range to avoid server complications.

After your first calculation, word counts will be stored automatically every time you save a post.

 Seçenek 1: Count all content on this site at one time
 Seçenek 2: Count content by a date range

Ben halihazırda seçili olan 1. seçenekle ile devam etmenizi öneriyorum. Bütün içeriği tarar. Seçimi yapıp “Calculate Word Counts” butonuna basın. Şimdi tarama yapıldığını göreceksiniz.

İkinci seçeneği seçseydiniz sizden bir tarih aralığı belirtmenizi isteyip sadece o aralıktaki yazıları tarayıp hesaplayacaktı. Taramadan sonra en alta şöyle bir metin gelecek; “Word counts calculated successfully. Visit the statistics page to view.” hemen “statistics page” linkine tıklayıp devam edelim.

Yukarıda kendi blogumdan elde ettiğim sonuç ekranını paylaştım. Bu ekrana ulaştığımızda Published ve Top Content tabloları ile ilgileneceğiz. Yani yayınlamış olduğumuz içeriklerle. Top content tablosunun en altına inin, en kısa yazınızı görmüş olacaksınız. Silmek istediğiniz yazıların linkleri üzerine gelip altında beliren Trash linkine tıklayın. Hayır ben bu yazıları geliştireceğim derseniz Edit’e tıklayın. Artık en kısa yazılarınızı tespit etmiş oldunuz.

Aslında eklenti İngilizce bilenler için çok basit, buna karşın ben yinede gerekli yerlerin Türkçe’lerini belirterek herkesin faydalanmasını istedim.

Eklentinin en üstünde menüler var gördüğünüz gibi oradan diğer istatistiklere ulaşabilirsiniz. Son olarak okuma sürelerinden bahsedeyim yazıların yanında reading time süreleri belirtilmiş. O hesaplar 1 dakikada 250 kelimeye göre hesaplanmış Eğer isterseniz menüden reading time sekmesine girip değiştirebilirsiniz.

Blogumu beğendiyseniz lütfen abone olmayı unutmayın. Kolay gelsin.

write a comment

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış !

You can be the one to start a conversation.

Yorum Yap!

Bilgileriniz, güvende! İletişim bilgileriniz yayınlanmayacak. E posta adresiniz diğer kullanıcılarla veya başkalarıyla paylaşılmaz. * işaretli bölümler mutlaka doldurulmalıdır.