Yıllık İşletme Cetveli Cezası

Yıllık İşletme Cetveli Cezası
Mayıs 09 21:13 2016

Yıllık işletme cetvelleri sisteme giriş yapılmaz ise cezası vardır.  6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’ na göre Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların, her yıl Nisan ayı sonuna kadar “ Yıllık İşletme Cetveli ” verme zorunluluğu bulunmaktadır. Yıllık işletme cetveli girişi yapılmazsa yaklaşık 800 TL para cezası vardır her yıl yaklaşık 50 TL civarı değişmektedir.

 

yıllık işletme defteri cezası

Yıllık işletme cetvellerini genellikle şirketlerin mali müşavirleri girmektedir. Çalıştığım şirkette müşavir bunların girişi yapmayı unutmuş. Biz ise elektrik indirimimiz bozulmasın diye Sanayi Sicil Belge’mizi yenilerken sanayi bakanlığından öğrendik. Bakanlıktaki çalışanlar her konuda çok yardımseverdi, aklınıza takılan tüm soruları orada sorabilirsiniz. Belgeyi yenilemeye kendim gittim ve cezamız olduğunu orada öğrendim.

Cezayı ödeyelim dedim ama ödeyemedim çünkü ceza şirkete tebliğ edilmeden yani zarf içinde resmi yazı ile gelmeden ödememiz mümkün değilmiş. Buna rağmen güncel yılın yıllık işletme cetvelini biran önce girerseniz belgenizi hemen yenileriz dediler. Ardından mali müşavirimize konuyu anlattım kendisi birkaç gün içinde geçmiş 2 ve güncel 1 yılın girişlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın www. sanayi. gov. tr İnternet adresinde “e -hizmetler” bölümündeki “Yıllık işletme cetveli işlemleri” bölümünü tıklayıp kullanıcı kaydı yaptırdıktan sonra yaptı. Akabinde sanayi sicil belgemizi yenilediler.

Yıllık İşletme Cetveli Cezası Nereye Ödenir ?

Gelen idari para cezasını 30 gün içerisinde kaymakamlık binalarındaki mal müdürlüğüne ödemelisiniz. Eğer 30 günü geçmiş ise vergi dairesine gidip önce tahakkuk fişi haline dönüştürüp sonra vezneye giderek ödeyebilirsiniz. En yakın Mal Müdürlüğü‘nu internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Gittiğiniz zaman sanayi bakanlığının gönderdiği idari para cezasını ödemek istediğinizi belirtin. Oradakilerden biri sizden tebliğ edilen kağıdı zarfı ile birlikte isteyecektir. İşlem yaptıktan sonra size bir form verecek bu form ile oradaki vezneye geçip ödeme yapabilirsiniz.

  Proforma Fatura Nedir ve Nasıl Hazırlanır ?

Yıllık İşletme Cetveli Cezası İndirimi Var Mı?

Sanayi bakanlığının kestiği idari para cezası çok geç gelebilir bu önemli değildir. Önemli olan zarfın size tebliğ edildiği tarihtir. Bu tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimle yaklaşık 600 TL ödeme yaparsınız. Aksi taktirde indirimsiz olarak vergi dairesini ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Yıllık İşletme Cetveli Cezası Mahsup Edilir Mi?

Hem vergi dairesinde hem de mal müdürlüğünde bir kaç ayrı kişiye bu cezayı mahsup edebilip edemeyeceğimi sordum fakat hepsi hayır cevabını verdi. Malesef bu cezayı nakit olarak ödemek zorun kaldım.

Eğer merak ettiğiniz bir şey olursa bana aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz. Lütfen yorum yaparken ve soru sorarken çekinmeyin ben bilmesem bile konuyu bilen başka takipçilerimiz yardımcı olacaktır. En iyi yöntem ceza yemeden önce muhasebecinize cetvel girişi yapıp yapmadığını sorup yapmamış ise tembihlemektir.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.