Yumurta Akı Tozu Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor Mu ?

Yumurta Akı Tozu Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor Mu ?
Ekim 30 11:08 2016

Yumurta akı tozu nedir ? Yumurta akı tozu gerçekten faydalı mı ? Yumurta akı tozu nasıl üretilir ?Bu yazımızda bu konu üzerinde detaylı bilgi vereceğiz. Bir yumurtanın % 66-70’ini oluşturan yumurta akı ortalama % 88 su ve % 12 (% 9-15) oranında kuru maddelerden meydana gelir. Yumurta akında ise fazla oranda su bulunmakta ve kuru maddesinin tamamına yakın bir kısmı proteinden oluşmaktadır. İşte satışa sunulan yumurta akı tozu bu kısımdan hazırlanır.

Proteinler tuz ve karbonhidratla birlikte çözelti olarak bulunur. Yumurta akı, ovalbumin, konalbumin, ovoglobulin ve glukoproteidlerden (ovomukoid ve ovomusin) oluşur. Normal şartlarda bu bölüm gelişecek olan civcivin besin maddesi olarak yumurtada yer alır. Fakat insanların daha iyi verim almaları için yumurtanın akının proteinli kısmı direk satışa sunulmuştur.

Yumurta akının, mikroorganizmaların üremelerini zorlaştıran anti-mikrobiyel özellikleri vardır ve  pH değeri 8.3‘ün oldukça yüksek olması mikroorganizmaların gelişimine balta vurmaktadır.Sadece albüminlerden oluşur. Suyla karıştırılmasıyla, tekrar yumurta akı elde edilir. Toz üretim aşamalarından biri de pastörizasyondur ve bu işlem yapıldığından, suyla karıştırıldıktan sonra pişirmeye ya da ısıl işlem uygulamaya gerek yoktur.

Yumurta Akı Tozunun Avantajları Nelerdir ?

Sadece yumurta akı kullanılan ve sarısının istenmediği yemeklerde bir tasarruftur. Oda sıcaklığında saklanabildiğinden, oda sıcaklığına gelmesini beklenmez; zaman kaybı olmaz. Raf ömrü daha uzundur. Kolestrolü ve yağı az olan yemekler yapmada kullanılır. Taşınması ve depolanması kolaydır.

Yumurta Akı Tozu Saç Uzatmada Kullanılır Mı?

Yumurta akı tozunun saçlarda kullanımı oldukça basittir. Şampuanın içine eklenerek kullanılabilir. Genellikle zayıf ve geç uzayan saçlara protein olarak destek olsun diye tercih tavsiye edilir. Saçınızda çok büyük bir problem yoksa normal saç yıkama sıklığında uygulayabilirsiniz. Eğer saçlar çok yıpranmışsa daha sık kullanılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, tozun gerçekten kaliteli olması  ve şampuanınızla birlikte kullanılabilmesi. Mutlaka tozu satın aldığınız yere danışınız.

  Sarı Kantaron Yağının Faydaları
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.