Dönüşlerde Otomatik Yanan Sis Farı Uygulaması Yöntemleri

Son zamanların modası özellikle lüx otomobil piyasasının çıtır opsiyonu haline gelen otomatik yanan sis farlarından bahsedeceğim.  Artık bir çok lüx otomobilde araç dönüş yaparkan direksyion manevrasına göre dönülen taraftaki sis farı otomatik olarak yanmaktadır. Böylelikle yolun aydınlatılması daha iyi hale gelmiş olur. Peki bu sistem sonradan taktırılabilir mi ? Bu yazımda size bu sistemi uygulayabilmeniz için bir kaç sistemi belirtip, bu sistemlerin artılarıyla eksilerini ele alacağım.

Forumlarda bu sistemi uygulamak isteyen herkes birbiriyle bilgi paylaşımı yapmakta ve herkes harıl harıl çözüm aramakta. Ben size şuan hali hazırda uygulanan sistemleri yazmaya başlayayım. Fikirlerden hangisi kafanıza yatarsa o yönde adım atarsınız.

1 – Sinyal ile Sis Farını Bağlatmak

Bu sistemde elektrikçi tesisatı inceler ve sis farınızı önce kendi içinde ikiye ayırır daha sonra sis farını kendi tarafındaki sinyal lambası kablosuna bağlar. Uygun zamanlı bir role takar. Böyleylikle, sinyal verdiğiniz tarafın sis farı yanar.

Bu sistemde şu metotlar izlenir besleme farlara bağlanırsa siz hiç bir lambayı yakmamışsanız sinyal verdiğinizde sis yanmaz. Kısa parklara bağlanırsa farlarınız 1.kademeden itibaren sislere besleme verir ve sinyal verdiğinizde o taraftaki sis yanar.

Bu sistemi kendiniz de uygulamak isterseniz geceucusu.com’da devre resimlerine bakabilirsiniz.

Bu sistemin kötü tarafı şunlardır;

 • Dörtlüleri yaktığınızda sis farlarınız da yanar.
 • Yüksesk hız düşük hız fark etmeksizin her sinyal verdiğinizde sis yanar.
 • Her zaman sinyal vermediğiniz için her zaman bu görsellik ortaya çıkmaz.

2- Performance Adaptif Sis Farı Modülü

İnternette hepsiburada’da bile bulabileceğiniz bir modüldür. Küçük bir kutudur. Aracınıza bağlatılır ve bunu bir elektrikçi yapmalıdır. Çalışma prensibi sinyal lambalarını bağlamak ile aynıdır. Fiyatı yaklaşık 50 TL’dir.

Google’da adını aratıp hemen bulabilirsiniz.

Ürün açıklaması şöyledir;

 • Bu modül ile aracınızla karanlıkta dönüş yaparken sinyal verilince, sinyal verdiğiniz taraftaki sis lambası yanar ve sinyal kapatıldıktan 2 saniye sonra söner.
 • Bu sayede dönülen tarafta çok daha geniş açılı bir aydınlatma sağlanır.
 • Bu modül sayesinde karanlıkta dönüşler daha rahat ve güvenli olur.
 • Modül sadece park lambaları veya kısa farlar açıkken çalışır.
 • Modül 12V ile çalışır ve su geçirmez.

Bu sistemin kötü tarafı şunlardır;

 • Dörtlüleri yaktığınızda sis farlarınız da yanar.
 • Yüksek hız düşük hız fark etmeksizin her sinyal verdiğinizde sis yanar.
 • Her zaman sinyal vermediğiniz için her zaman bu görsellik ortaya çıkmaz.

3- Direksiyon Sensörlü Sis Modülü

En sevdiğim yöntem budur, bu yöntemin çalışma prensibi şöyle direksiyon miline takılan bir açı sensörü sayesinde direksiyonu ne kadar çevirdiğinize bakıyor ver çevirdiğiniz taraftaki sis farını yakıyor  direksiyon tekrar düzeldikten 3-4 saniye sonra da sis farı söndürüyor.

Montajı için bir elektrikçi bulmanız gerekiyor. Eğer Ankara’da iseniz üretici kendisi montaj ediyor. Montajın püf noktası ise açı sensörünün direksiyon miline sorunsuz ve güzel bir ustalıkla takılması. Akabinde lüx otomobillerin fabrika çıkışlı hali gibi orjinal bir sistem çıkıyor ortaya.

Ürün satın almak için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz; Sis Farı Modülü.

Bu sistemin kötü tarafı şunlardır;

 • Yüksek fiyat: sadece modül ve sensörü 200 TL + KDV
 • Bu işi göğüsleyecek sağlam bir elektrik ustası bulmak gerekiyor.

Ben bildiğim bütün yöntemleri size anlattım şahsi fikrim 3 numaralıyı seçmek olurdu fakat seçim sizin yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kafanıza takılan olursa aşağıdan yorum yazmayı unutmayın. Kolay gelsin.

Benzer Yazılar

Enayi Avcıları Mı Bunlar Yoksa TTNet mi ? Bir haftadır beni resmen telefonla tacizeden birileri var, ısrarla arayıp sekreteri otomatik konuşturuyorlar. Kapatıyorum Israrla 1 dk sonra arıyorlar. Numara b...
Arnavutköy SGK’da GSS Borcu İşlemi Bir yakınımın eşine GSS prim borcu kağıdı kelmiş, kağıdı inceledikten sonra çıktık SGK'ya doğru yola koyulduk. Oraya vardığımızda güvenlik bizden sıra numarası ...
Jet Lag Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Jet Lag Nedir? Jet lag uzun mesafeli uçak yolculuklarında oluşan bir yan etkidir. Uçak ile farklı zaman dilimleri arasında yolculuk yaptığınız da vücudunuzun bi...
Web Sitesine Müşteri Çekme Yöntemleri Kurduğunuz web sitelerine ziyaretçi çekmek için bazı çalışmalar yapabilir ve böylelikle başarınızı arttırabilirsiniz. Öncelikle sitenize kullanıcıların ne şekil...

1 Yorum

 1. Aracinisevenadam Reply

  Simdi hocam yazdığıniz site açılmıyor 3 numarali secenek yani direksiyon miline baglanarak uygulanan sistem gayet guzel fakat ne urune ulasabildik nede urun hakkinda bilgi alabildik eger bu konudada yardimci olursaniz cok guzel olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir