Frene Basınca Direksiyon Titremesinin Çözümü

Otomobilinizle yolda giderken hem yüksek hem de düşük hızlarda frene bastığınız zaman direksiyon titriyor ise çözümü burada. Bu yazımızı okuyarak frene bastığınızda direksiyonun neden titrediğini öğrenebilir kendinize bir yol haritası çıkartabilirsiniz. Otomobillerin yol alabilmesi için jantlar disklere ve poryalara bağlıdırlar. Bu parçalarda ne olursa direksiyon neden titrer ? Şimdi detalara geçelim.

Direksiyonunuz sadece frene bastığınız zaman titriyorsa sorun 99% Disklerinizden hatta ön disklerinizden kaynaklanıyordur. Sebebi ise disklerinizin artık balatalarınızla uyum göstermiyor olması ve zamanla kullanıma yenik düşüp farklı desenlere bürünmesidir. Bitik bir disk dediğimizde aslında incelmiş kirbit çöpü kadar kalmış birşeyden bahsetmiyor. Bitik diskler biraz incelmiştir ve üzerine baktığınızda farklı kademelerde farklı et kalınlıklarında olduğunu görürsünüz. Bu tarz diskler balatalarla tam öpüşemediğinden dönerken bazen balataya denk gelip bazen gelmeyerek balataya titreme iletir. Balata ise kaliberler üzerinden direksiyona kadar titremenin iletilmesinde rol alır.

Aşağıdaki resimlerde şirketimizin araçlarından biri olan Dacia Logan’ı görmektesiniz. Araçta aynı sorun vardı ve diskleri değiştirmeye karar verdik. Aşağıdaki resime dikkatlice bakın bu disk araçtan sökülen eski disk ve frene basıldığında direksiyon titremesine sebep oluyor. Bitik ama yanlış aşınmamış bir diskte bu kadar çizgiler olmaz sadece etrafında balatanın değmediği yerden dolayı tırnak gibi bir çıkıntı hat kalır. Bunda ise çok fazla deforme olmuş. Elimi içerden dışarıya doğru sürdüğümde elime sürekli kademeler takılıyor ve yükseklik dalgalı bir şekilde değişitor. İşte bu disk direksiyonunuzu titreten disktir.

frene basınca direksiyonda titreme neden 1

Aşağıdaki resimde ise takılmış olan yeni diski görüyorsunuz. Tertemiz dümdüz ve olması gerektiği gibi. Diskler değişeceği zaman mutlaka balatalarda değiştirilir zaten aksini isteseniz bile kimse bunu yapmaz. Sebebi ise balata yüzeyinin bir önceki diskin şekline alışmış olmasıdır. Bu resime ve önceki resim bakıp aradaki farkı bulabilir misiniz ? Tabiki evet. Açıkca diskteki deformasyon gözler önünde.

frene basınca direksiyonda tireme 2

Disklerinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız bazı yanlışlardan bilginiz olmalı. Sıcak bir diske asla ama asla su dökmeyiniz. Frene basa basa ısıttığınız disklerle direk yıkama girerek bu hatayı yapıyoruz. Gerekmediği sürece frene basmayınız bazen hızı önceden kesmek veya vites düşürmek size yetebilir. Disk sıcakken su birikintilerine girdiğinizde de diskler ıslanır ve homojen dağılmış olan sertlik diskin bazı yerlerinde değişmeye başlar. Heterojen sertlikteki diskiniz ise farkı izalarda farklı aşınmalara marız kalarak ilk resimde gösterdiğim hale gelir.

Disklerinizi bakım zamanında ustalar mutlaka kontrol etmeli. Bir çift diskin ömrü yaklaşık 80.000 Km’dir fakat  şehir içi kullanılan bir aracın 60.000 km‘de bir disk değiştirmesi gayet normaldir.

 

Benzer Yazılar

Garanti ATM Kartı Neden Titreterek Verir ? Garanti bankasının ATM cihazlarını kullananlar bilir, kartınızın geri çıkarken hep titreyerek kısa kısa adımlarla dışarı çıkar ve çoğu kez onu beklemez çekip al...
WhatsApp Bilgisayarda Chrome Üzerinden Nasıl Kulla... Evet yeni bir fonksiyon daha geldi ! Dünya devi mesajlaşma ve haberleşme firmasının popüler uygulaması WhatsApp her gün bir adım daha atmak için elinden geleni ...
iOS’da Resim Üzerini İşaretleyip Mail Atma Ö... Yıllardır iPhone kullanıyorum, en sevdiğim gizli özelliklerden biri bu oldu. Diyelimki kurabiye almaya gittiniz ama hangisini alacağınızı bilmiyorsunuz. Hemen r...
iPhone’da Twitter’dan Çıkış Yapmak Telefonunuzdan veya tabletinizden Twitter'a girdiniz ama çıkamıyorsunuz, Safari etklileşimlerinde twitter hesabınızın mentionlarını ve takip ettiklerinizin twee...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir