Laptop Isınma Sorununa 3 Kesin Çözüm

  Güzelim bir laptop aldınız ısınma sorununu bırakın yaşamak aklınıza bile gelmiyor, ardından aylar geçiyor ve o kafa kurcalayıcı düşünceler baş gösteriyor; “Soğutucu mu alsam ? Fan mı bozuldu ? Delikler mi tıkalı ? Neden ısınıyor ki?”

Laptoplar üretiliken en yüksek performansta bile çalışabilmesi amaçlanır, ve bu mümkündür. Satın aldığınız bilgisayar aradan geçen zamandan sonra bir takım sorunlardan dolayı ve hallerden dolayı aşırı ısınmaya başlar.

Aşırı ısınıyor sebepleri nelerdir ?

1- Birinci ve en büyük sebep termal macundur.  İşlemci ile soğutucu fan arasında köprü vazifesi gören bu macunun olmaması durumunda fan ortamdaki ısıyı dışarı iletirken, macunun kullanıldığı durumda ise soğutulan metal direkt olarak işlemciye etki eder.

Bir çok insan bu macunlarda bihaber, bilgisayarcılar dahi bazen uğraşmamak için fanı öylece temizleyip macun yenilemeden size bilgisayarınızı geri verebiliyor.

Termal macunu internetten rahatlıkla sipariş edebilir ve kullanabilirsiniz, bu faktöre gerçekten dikkat etmenizi istiyorum. Abartmadan söylemek gerekirse işlemci ısınız 80 ise 45’e kadar inebilir. Bu tıpkı otomobildeki debriyaj plakasının erimesi gibi birşey. Ciddiye alındığında en büyük sebebin termal macun olduğu görülecektir.

Termal macun nasıl soğutur?

Kısaca soğutma prosedürü, işlemci ısınır, fan döner, işlemci ile fan arasındaki metal ısı iletimini sağlar, termal macun ise işlemci ile metal arasındaki iletimi sağlar. Hepsi yerli yerinde olduğunda bilgisayarınızın rahatlıka soğuduğunu göreceksiniz.

2– Fanın hava aldığı ve/veya çıkardığı kısımlar tozdan tıkanmıştır. En olağan durumdur, bilgisayarınızı söküp süpürgen ve fırça ile kolaylıkla bu temizliği yapmak mümkün. Eğer fanı fazla döndürürseniz anakartınıza statik elektrik verebilirsiniz buna dikkat edin.

3- Düz yüzeylerde kullanmıyorsunuz, laptopların altında sirkülasyonun sağlanması için hava delikleri vardır ve buralarda hava çekilir yastık yorgan gibi yüzeylerde alenen boğulacağından bilgisayar soğumaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir