VULTR’da VPS Nasıl Kurulur ? Sanal Sunucu Oluşturma

VULTR’da VPS Nasıl Kurulur ? Sanal Sunucu Oluşturma
Haziran 18 18:16 2016

Vultr’da vps nasıl oluşturulur ? Vultr’da VPS, sanal sunucu oluşturma işlemi çok basittir. Bunun için önce buradan vultr’a girin ve sağ üstteki sign up linkine tıklayın. Siteye üye olduktan sonra hesabınıza giriş yapın. Anasayfanızda iken sağ üsteki artı işaretine tıklayın. Bu artı işareti yeni sunucu oluşturma işlemi anlamına gelmektedir. Tıkladıktan sonra karşınıza ayarları seçeceğiniz ekran gelecek.

vultr vps oluşturma 2

VPS oluşturma ekranındasınız ve burada seçeceğiniz ayarlara göre vps’iniz oluşturulacak. Seçenekleri belirlerken ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Örneğin WordPress sitesi kurmak istiyorsanız, wordpress ile en iyi ve en stabil çalışan linux sürümü hangisi bunu araştırıp ona göre karar vermelisiniz. Aynı şekilde apache mi nginx mi yoksa lighttpd mi kuracaksınız buna göre yine linux sürümünü değiştirmeniz gerekebilir. Kısacası ne yapmak istediğinize karar verip en baştan doğru bir yol izleyin yoksa tekrar tekrar sunucunuzu yok edip tekrar oluşturmak zorunda kalabilirsiniz.

1.Kısım: Server Location

Bu kısımda sunucunuzun lokasyonunu belirleyeceğiz Türkçe bir site yayınlayacaksanız mutlaka Hollanda’yı öneririm. İlk kısımda Amsterdam’ı seçin.

468x60 08 - VULTR'da VPS Nasıl Kurulur ? Sanal Sunucu Oluşturma

2. Kısım: Server Type

Bu ne kurmak istediğinizi belirleyeceksiniz. Alt başlıklarda göreceğiniz üzere işletim sistemi, uygulama veya backup yüklemesi yapabiliyorsunuz. Eğer linux kurayım diyorsanız 32 bit veya 64 bit mi ve hangi linux dağıtımı olacağına karar vermeniz gerekiyor. Bunun dışında uygulama kuracaksanız applications sekmesine tıklayın. Gördüğünüz gibi hazır olarak, Cpanel, Docker, Drupal, LAMP, LEMP, Minecraft, OpenVPN, ownCLOUD, Webmin, WordPress yazılımlarını yükleyebiliyorsunuz. Hazır yazılım kurulumu seçerken butonun altına dikkat ederseniz hangi linux dağıtımıyla birlikte kurulacağını öğrenebilirsiniz.

3. Kısım: Server Size

Bu kısım yapacağınız ödeme ve kullanacağınız kaynaklara göre değişir. Eğer yeni başlıyorum diyorsanız 1. seviye 5 USD’lik paket tüm ihtiyaçlarınızı karşılar merak etmeyin. Eğer kararsızım diyorsanız hemen belirteyim sonradan kaynak arttırma hakkına sahipsiniz ister yüksek pakete geçersiniz isterseniz de tekrar düşük pakete.

4. Kısım: Additional Features

Bu kısım ekstra özellikleri içerir. Eğer sunucunuz için IPv6, Private Network, Auto Backup ve DDOS Protection gibi ek özellikler istiyorsanız buradan yanlarına tik koyabilirsiniz fakat bu özellikler ekstra ücrete tabidir. Buna dikkat ediniz.

5. Kısım: Startup Script

Bu kısım genellikle kullanılmaz. İleri düzey bilgiye sahipseniz sunucunuzun boot aşamasında çalıştıracağı scriptleri belirleyebilirsiniz.

6. Kısım: SSH Keys

Bu kısmı boş bırakabilirsiniz.

7. Kısım: Server Hostname & Label

Burada kuracağınız sunucu ismi belirleyin. Herhangi bir kelime kullanabilirsiniz.  Eğer çok sayıda vps kuracaksanız karışıklık olmaması için ayırt edici isimler verebilirsiniz. Bu işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Her şeyi belirledik şimdi VPS’in oluşturulması için Deploy Now butonuna tıklıyoruz. VPS yaklaşık 2 dakika içerisinde oluşturulup hazır olacaktır. Siz yinede 5 dakika bekleyip tüm işlemlerin bitmiş olduğundan emin olun. Gelin şimdi ilk defa oluşturduğumuz vps’e bağlanalım.

VPS’e Nasıl Bağlanılır ?

Buradan putty programını indiriyoruz. Putty SSH protokoli ile sunucumuza bağlanmamızı sağlayan küçük ve kullanışlı bir programdır. İndirdikten sonra çalıştırın. Gelen pencerede Host Name kısmına oluşturduğunuz VPS’in ip adresini yazacaksınız.Connection Type, SSH olacak.  Ardından open butonuna tıklayın. Bu işlemin ardından karşınıza komut satırı gelecek ve kullanıcı adınızı isteyecek. Kullanıcı adınız “root” şifreniz ise vultr’da oluşturduğunuz vps sekmesinde yer alıyor. Password kısmındaki göz işaretine tıklayarak şifrenizi görebilirsiniz.

Şifreyi kopyalayıp orata yapıştırmak istereniz Vultr’da şifreyi seçip CTRL+C yapın. Komut satırına geçtiğiniz de ise SHIFT+INSERT yapın.Enter yaptığınızda artık vps’e bağlanmış bulunacaksınız. Dilerseniz Vultr’daki konsolu da kullanabilirsiniz ama ben Putty kullandığım için size de tavsiye ediyorum.

468x60 08 - VULTR'da VPS Nasıl Kurulur ? Sanal Sunucu Oluşturma

İlginizi Çekebilir:

Tumblr Ücretli Mi ? Paralı Mı ? Mutlaka Okuyun Tumblr ücretli mi ? Tumblr, milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformlarından biridir. Blog tarzında yazılalrınızı, resimlerinizi, videoların...
WordPress Güvenlik Risklerini Eklenti Sayısı ile A... WordPress altyapılı bir web siteniz var ise güvenlik konusunda alışılmış taktiklerin yanında dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. WordPress süre...
En Çok Ziyaretçi Çeken Konular Aile Konusu: Aile sağlığı, hayatı, yapısı, aile içi iletişim, aile olarak yapılacak etkinlikler, tatil imkanları, tatil rotaları, sosyal kurumlar, ...
Başka Bir Sitenin Ziyaretçi Sayısını Öğrenmek... Bir web sitesi size ait değilse ve o sitenin hiti ne durumda diye merak ediyorsanız bunu ölçmenin 2 yolu vardır. Birincisi sitenin sahibini bulup dire...
One More Step Hatası Nedir ? One More Step hatası web sunucularının güvenliğini arttırmak üzere geliştirimiştir bir koruma sistemidir. Bu sistem web sitesine gelen ziyaretçilerini...
WordPress’de Bir Yazıyı Yoruma Kapatma, Yorumları ...   WOrdPress kullanıyorsanız herhangi bir yazıda yorum yazma imkanını iptal edebilirsiniz. Eğer hep aynı üzerinde spam yorum yağmuruna tutulmuşsanız, y...
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.