2000’lerde Bilgisayar Fiyatları Ne Kadardı ?

eskiden pc fiyatları

Eskiden bilgisayar fiyatları ne kadardı? Nostalji bilgisayar fiyatları. Pc fiyatları eskiden ne kadardı? Eskiden pc fiyatları ucuz muydu ? Bu konuya değineceğim.

Eskiden 2000’li yılların başlarında masaüstü bilgisayar fiyatları ne kadardı ? 2004’lülerin bile reşit olduğu 2018’de bu soruyu soruyorsak 22 yıl öncesinden bahsediyoruz demektir.

Daha önce başka yerde bilgisayar kullanmış olsam da evimize ilk bilgisayarı 1999‘da satın almıştık sanırım. Hiç unutmuyorum o günü, 2 hafta öncesinden bilgisayar masası almıştık. Masanın kokusu bile burnumda. Heyecandan uyuyamamıştım.

Hani klavye için alttan sürgülü bir düz tahtası çıkan ve pc kasasının kablolarını geçirmek için arkasından delikler açılmış olanlardan.

Bilgisayar gelene kadar o iki hafta nasıl geçti hatırlamıyorum. Bilgisayarı aldığımızda iki kişi gelmişti akşama kadar anca kurulum yapmıştı.

Hatırladığım manzara şöyleydi, ben köşede oturmuş sabırsızlıkla bekliyorum. Gelenlerden biri ve babam çay içiyor, diğer adam da kutuları açıyor, kabloları takıyor, cd takıyor, kurulum dosyaları yüklüyor. Bizimkiler müzik de çalacağız diyor ona göre diyordu. Teknisyen tabi deyip başka cd takıp başka program yüklüyordu, bilgisayarların geleceğinden bahsediyorlardı.

Gelelim asıl konumuza, elbette o gün o bilgisayarı kaça aldık hatırlamıyorum. Biraz araştırma yapayım dedim somut bir şeyler de bulamadım derken, aklıma Web Archive geldi. Eğer hepsiburada‘nın arşivine bakarsam gerçek veriler elde ederim diye düşündüm ve ettim de. O yıllarda da online alışveriş siteleri vardı ama bugünkü gibi değildi.

Bilgisayar Fiyatları Ne Kadardı ?

Aşağıdaki tablolarda 2001 yılına ait, o tarihteki masaüstü bilgisayar ve monitör fiyatlarını görebilirsiniz. Bunlar o dönemin en çok satanları.

Örneğin COMPAQ EX MINI TOWER bilgisayarı seçelim fiyatı KDV dahil 1 milyon 542 bin 647 TL. Bu fiyata monitör, kasa, klavye, mouse ve windows dahil. Harddisk ise şaşırmayın tam 10 GB .

Günümüzdeki kur ile ne kadar olurdu diye merak ediyorsanız; çarpalım kdv dahil 1.293,28 USD x 15,4 TL = 19.916,51 TL.

Ayrıca sadece monitör alsaydınız ne kadar olurdu diye merak edecek olursanız en çok satan monitör fiyatları da aşağıdaki gibi.

2000-bilgisayar-fiyatlari-1

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, yorum yapmayı unutmayın lütfen.

Abone OL
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Selahattin
Selahattin
4 yıl önce

Yıllar çok çabuk geçiyor