Akreditif Açıklamaları 46A Ve 47A Çözüm Metinleri

Akreditif Açıklamaları 46A Ve 47A Çözüm Metinleri
Mayıs 11 14:14 2016

Bu sayfada güncel olarak akreditif açıklamaları yer alacaktır. Sürekli eklemeler yapılarak ihracat yapan ve akreditif metinleri ile uğraşanlar için veri tabanı niteliğinde olacaktır. Karşıma çıkan akreditif metinlerindeki 46A ve 47 A bölümlerini ayrı çözerek ekleyeceğim. Bildiğiniz gibi akreditif metinleri İngilizce geliyor, ihracat işi yapanlar her ne kadar yabancı dil bilse de bazen anlaşılması güç madde ve şartlar ile karşılaşabiliyoruz. Sizler de yorum bölümünden veya iletişim bölümünden bana çözdüğünüz metinleri gönderebilirsiniz isterseniz adınızı da ekleyebilirim. Burada amaç bir yardımlaşma sayfası oluşturmak ve akreditif işlemlerini kolaylaştırarak ihracatçı şirketlere destek olmaktır. Ayrıca kendi çözdüğünüz metinleri karşılaştırmak için de bu sayfayı kullanabilirsiniz. Sayfamızı sık kullanılanlara eklemeyi unutmayın.

Bazı önemli şeylerden bahsetmek istiyorum. Eğer ilk defa akreditif ile çalışıyor veya ihracat departmanında yeniyseniz mutlaka danışmanlık şirketleri ile çalışınız. Hatta mümkünse risk analizleri yaptırınız. Akreditif metinleri geldiği zaman ilk işiniz bankanızı arayıp doğrulamak ve amir bankanın sağlam olup olmadığını sormak olmalı, özellikle orta doğu, Hindistan civarı, hükümeti dağılmış ülkeler, savaş olan yerler ve ilk defa çalışacağınız ülkeler için bankaya mutlaka amir banka ile daha önce çalışıp çalışmadığını sorun.

AKREDİTİF 46A METİN AÇIKLAMALARI VE ÇÖZÜMLERİ

46A Bölümünde o akreditif için bankaya sunulması gereken evraklar yer alır. Bu evraklardan az biri eksik olur ise. Akreditif iştirası sırasında banka ödemeyi yapmaz bu yüzden eksiksiz ve hatasız evraklar hazırladığınızdan emin olunuz.

 1. SIGNED COMMERCIAL INVOICE (2) ORIGINAL PLUS (2) COPIES TO BE ISSUED IN THE NAME OF THE APPLICANT SHOWING ALL DETAILS OF GOODS AND PRICES.
  Çözüm: Malların ve fiyatların tüm detaylarını gösteren, akreditifi açtıran firmanın (Applicant) adına düzenlenmiş 2 Adet Orjinal ve 2 Adet Kopya Commercial Invoice.
 2. CERTIFICATE OF ORIGIN IN 1 ORIGINAL PLUS 2 COPIES SHOWING THE ORIGIN OF GOODS TURKEY AND ISSUED BY CHAMBER OF COMMERCE OR THE MINISTRY OF INDUSTRY IN THE EXPORTING COUNTRY
  Çözüm: Malların Türkiye menşeili olduğunu gösteren ticaret odası veya sanayi bakanlığı tarafından basılmış 1 Orjinal ve 2 Kopya menşei şehadetnamesi.
 3. “(3/3) ORIGINAL CLEAN ON BOARD BILL OF LADING ISSUED TO THE ORDER OF X BANK, BEARING LC NUMBER NOTIFIY APPLICANT MARKED FREIGHT PREPAID AND SHOWING NAME, ADRESS AND TELEPHONE NUMBER OF VESSEL’S AGENT AT PORT OF DESTINATION.”
  Çözüm: 3 Adet Orjinal ve 3 Adet Kopya Yükleme Konşimentosu. Konşimento’da clean on board ibaresi yer alacak. Konşimento X Bank’ın emrine düzenlenecek, Notify alanına akreditif başvurusu sahibi yazılacak, konşimentoda navlunun ödenmiş olduğu belirtilecek ve konşimentoda varış limanındaki yetkili acentenin adı, adresi ve telefonu yer alacak.
 4. Güncellenecek.
  Evde Turşu Hazırlayarak Para Kazanın

AKREDİTİF 47A METİN AÇIKLAMALARI VE ÇÖZÜMLERİ

47A Bölümünde o akreditif için bankanın istediği şartlar bulunur. Bu şartlardan en az biri yerine getirilmez ise akreditif iştirası sırasında banka ödemeyi yapmaz bu yüzden eksiksiz ve hatasız olarak yerine getirdiğinizden emin olunuz.

Siz de yorumlar kısmından çözülmesini istediğiniz metinleri paylaşabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler yardım niteliğindedir.Kişisel yorum içerebilir. Web sitemiz oluşacak maddi ve manevi zararlardan dolayı kesinlikle sorumluluk kabul etmez.

  Kategori:
Yorum Yap

1 Yorum

 1. SEMİHA
  Ocak 23, 14:18 #1 SEMİHA

  SIGNED INVOICES IN 6 FOLDS SHOWING FREIGHT SEPARATELY CERTIFYING MERCHANDISE IS OF TURKEY ORIGIN MENTIONING LCAF NO……… HS CODE NO …………… AN DIRC NO

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.