Araba Kapı Fitili Gıcırtısı Sesi Çözümü

kapı fitili sesi

Kapı fitili gıcırtısı nasıl önlenir, Araba kapı fitilleri ses yapıyor ise kapı fitili gıcırdaması nasıl çözülür, kapılardan gelen gıcırtı nasıl kesilir, araba kapı gıcırdaması nasıl önlenir, Otomobilinizin kapıları mı gıcırdıyor ? Bu konuya çözüm getiriyorum.

Otomobillerin ana gövdelerine monte edilen kapılar kapatılırken iki metalin birbirine değmemesi ve ısı-ses yalıtımı için kapı fitili kullanılır. Bu fitilleri üretici tarafından araca özel üretilmiştir şekil itibari ile kapının hatlarına uygun şekilde monte edilmiştir. Teoride bu fitillerin iki metal arasında sıkışarak hem yalıtım sağlaması hem de metal sesini önlemesi amaçlansa da pratikte başka bir sorun ortaya çıkmaktadır.

Kapı Fitili Gıcırdaması

Otomobil kapıları kapalıyken arada sıkışan bu fitiller teoride sorunsuz olsa da gerçek hayatta sürtünme sebebiyle gıcırdama sesi çıkarabiliyor. Kimi üretici bunu bilmesine rağmen önemsemez kimi üretici ise bu sorunu önlemek için periyodik bakımlarda işlem bile uygular. Buna karşın servis personelleri bu konuya hem hakim değildir hem de kafalarına göre kimyasallar kullanarak sorun yaşandığında sorunu aracı kirletmeyi bile göze alarak çözmeye çalışırlar.

Başıma Gelen Üzücü Hadise: Artan Kapı Gıcırtısı

Yeni aldığım aracın ilk bakımında aracımı teslim ederken yetkiliye şöyle dedim; aracım esnediği zaman örneğin düz yolda dönerek dik bir yokuşa çıktımda yani aracı esnettiğimde arka kapılardan hafif gıcırdama sesi geliyor. Yetkili de tabi ki servis kartına ekliyorum dedi ve ben aracımı teslim edip gittim. Akşama doğru aracımı teslim aldım yola çıktım.

O da ne ? Neler oluyor ?

Hafif gıcırdıyor dediğim kapılar dile gelmiş düz yolda bile garç gurç etmeye başlamış. Kapılar benimle konuşuyor. Başıma bir ağrı saplandı, benim gibi ses takıntısı olan bir adamın başına gelecek en kötü şey bu ! Bitti mi ? Bitmedi. Sesler ile irkildikten sonra saplandığım trafiğin ortasında kapılara ve sağa sola bakmaya başladım. Usta denen kişinin ne yaptığını hemen anladım. Adam kapılara silikon veya wd40 gibi bir sprey sıkmış sprey aracın konsoluna kadar her yere bulaşmış! Koku sinmiş! Sıfır arabaya bunu yapacak kadar dikkatsiz davranmak da neyin nesi ? Hislerimi daha fazla anlatmayacağım…

Arabamı sağa çekip ıslak mendille sprey bulaşan bütün her yeri sildim, hemen arayıp şikayette bulundum. Aracımı iyice yıkadım. 2 gün sonra tekrar çağırdılar, söylendim durdum, yine uğraştılar, 1 gün sonra eski haline gelecek şekilde farklı birşeyler denemişler beni anlık çözümle gönderdiler.

Kendi Kapı Gıcırtımı Kendimi Çözdüm

İnternette araştırdım genel olarak şu fikirler yayılmış ama benim işime yaramadı; kapı fitillerine arap sabunu sürmek, fitillere silikon spreyi sıkmak, fitilleri yumuşatmaya yarayan kimyasalları kullanmak vs…

Forumlardaki çözümler işime yaramayınca bir sonraki akşam sakin kafayla garaja inip aracımı inceledim, fitillere baktım, kapılara baktım, şöyle bir fikir buldum; gıcırtı sesi sürtünmeden kaynaklanıyor ise fitillerin değdiği yüzeyleri daha kaygan hale getirirsem sürtünme azalır ve ses kesilir!

Uygulamaya koyuldum.

Hızlı cila denilen ürünleri deneme karar verdim ve kaliteli ithal bir ürün satın aldım. Fitillerin değdiği yüzeylere hızlı cila işlemine uygun olarak uygulama yaptım kapılara vs püskürmemesi için bezler ile önlem aldım. Cila 3-5 dk sonra kurudu ve tertemiz bir mikro fiber bezle silip parlattım. İşlem uyguladığım yüzeyleri resimlerde beyaz çizgi içine aldım. Siz de kendi aracınızda fitilleri değdiği yüzeylere bakıp kolayca neresi olduğunu anlayabilirsiniz.

Hızlı cila ile sorun çözüldü. Elimle bile cila sonrası yüzeyin ne kadar kaygan hale geldiğini fark ettim. Gıcırtı sesi kesildi ve uzun zamandır rahatım. Siz de kaliteli bir ürünle aynı uygulamayı deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda uygulama öncesi ve sonrası sesin nasıl değiştiğini çekmiştim youtube’a yükledim izleyebilirsiniz. Videoda kapı gıcırdamalarını abartarak simüle ettim, araç esnediği zaman bu fitili tutan kapılarda oynama olur ve ses çıkar ben de basınç uygulayarak sesin nasıl çıktığını duymanızı istedim. İşlem sonrasında ise ses 90% kadar azalıyor.

Kapı fitilleri neden gıcırdamaya başlar ?

Araçlar fabrikadan çıktığında eğer kapı ayarı sorunu yoksa normalde gıcırdamazlar yani ses çıkarmazlar fakat zaman içerisinde kullanılan araba yıkama köpükleri, kullandığınız şampuanlar, sürdüğünüz parlatıcılar, deneyimsiz yıkamacıların kullandığı ne olduğu belirsiz parlatıcılar ve zaman faktörleri birleşince gövde, kapı fitili ve kapı arasındaki ilişki işkenceye dönüyor.

Fitilin yapısı bozulup sertleşmeye başlıyor ve kendisine ayrılan boşluğa göre ezilemeyip sıkışma yaparak esneme sırasında şiddetli bir sürtünmeye sebep oluyor. Eğer araç görece az kullanılmış ise başka bir durum var oda benim başıma gelenler. Kim bilir yüksek ücret ödediğim yıkamacılar fitil ve karşılarına neler sürdü ve servisteki “ustamız” fitillerime neler yaptı.

Konu hakkında aşağıdan soru sorabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın lütfen.

Abone OL
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments