Araç İçi Ses Yalıtımı İçin Ucuz Teknikler

Araç İçi Ses Yalıtımı İçin Ucuz Teknikler
Mayıs 15 19:43 2016

Basit bir keçe ile ses yalıtımı yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız kendinden yapışkanlı biraz keçe. Yapı markete gidip tüylü bez bandı istedim fakat yok dediler bende mağazayı gezip bu kendinden yapışkanlı keçeleri buldum. Aracımda uzun zamandır susturmayı planladığım birkaç ses vardı. Bugün işlerini bitirdim. Bu yazıda aracıma yaptığım basit birkaç yalıtımı, sesin nereden geldiğini göstererek anlatmak istiyorum.

Ses konusunda oldukça takıntılı biriyim. Taş yolda bile gitsem kulandığım aracın sağından solundan cızırtı yada ses gelirse kafaya takıyorum. Çevremdeki herkeste bilir bunu. Sırf daha sessiz diye Michelin lastikten bile şaşmıyorum. Ben yolda giderken araba kullanmaktan zevk alan biriyim. Zaten her yol trafiğe takılıyor hiç değilse içinde vakit geçirdiğim araç sessiz olsun.

Keçelerden iki paket aldım biri kare şeklinde parçalara bölünmüş diğeri bütün. Sadece bütünü kullanarak çoğu yeri hallettim. İlk hedefim kol dayama yani kolçak oldu. Kapak ile hava arasındaki kıpırtı beni deli ediyordu. Resimlerden gördüğünüz gibi kapağın dilinin denk geldiği yerin etrafına uygun keçe keserek yapıştırdım.

İkinci hedefim kemer soketleri, kemer tokalarını taktığımız soketler orta konsol plastiklerine değip ses çıkarabiliyor bu nedenle her iki tarafın da kemer soketinin konsola bırakan yüzlerine kare şeklinde keçe yapıştırdım.

Daha sonra kemer tokalarının kafalarını sardım. Kemer takılı değilken boşta sallanan tokalar aracın sütununa sürekli çarpıp ses çıkarıyordu. Son olarak arka camın altındaki kısım yani pandizot ile fren lambası arasına keçe sıkıştırdım böylelikle sarsıntılarda titreyip ses çıkarmasını engelledim.

Yaptığım bu basit işlemler bile sürüş konforunu arttırdı. Daha önce yaptığım motor ile ilgili birkaç düzeltme ve trim modifikasyonu ile birlikte şuan tek cızırtı sesi bile olmadan araba kullanabiliyorum. Aşağıdaki galeride işlemler sırasında çektiğim fotoğrafları paylaştım. 

  Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır ? Neden Önemli?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.