Blogdan Para Kazanmak İsteyenlere Yol Haritası

Bir veya bir kaç kişi tarafından içeriği üretilen web sitelerine blog denilmektedir. Bu yazarlar ise blogcu olarak anılmaktadır. Günümüzde blogların popülerleşmesi reklam modellerin gelişmesi ile hızlanmıştır. Buda blogculara baktığımızda öncelikle para kazanmak için yazanları görmemize neden olmakta. Bunun kötü bir yanı olmamakla birlikte zaman zaman para kazanma hırsı ile interneti çöplüğe çevirdiklerine de şahit olunmaktadır.

Blog yazmaya başlamak artık çok daha kolay bir hale geldi, tek derdi yazmak olan bir kişi yaklaşık 3 dakika içerisinde kendine ait bir bloğa sahip olabilir hatta ilk yayınını yapabilir. Önemli olan bu işe verilen ciddiyetidir, küçük ölçekli bir blog ve para kazanma amacı olmayan bir blogcu bir araya geldiğinde büyük başarılar beklemek yanlış olur.

Profesyonellik nerede başlıyor ? Sırf para kazanmak için olmasa da yolun sonu her zaman maddi konulara çıkmaktadır. Bu da masrafları karşılamak adına profesyonel bir hayata geçişi zorunlu kılmaktadır. Öncelikle popülerleşen bir bloğun başına gelebilecekleri sıralayalım; artan ziyaretçi sayısı beraberinde bandwith sorunlarını ortaya koyacaktır. Sıradan bir domain+hosting ile işe başlayan blogcu bandwith sorunları ile karşılaştığında hosting şirketi kendisine küçük cezalar uygulayacak ve blogcunun ziyaretçi kaybetmesine sebep olacak çünkü hosting şirketi aynı ücreti ödeyen müşterilerinden sadece birine donanımsal kaynaklarını harcamak istemez. Ardından blogcu daha büyük bir paket seçecektir fakat bu da yetmeyecek, ta ki kendi server sistemine veya en azından VPS denilen sanal sunuculara geçene kadar sıkıntılar yaşayacak ve ziyaretçi kaybedecektir.

Kendi sistemini kullanan blogcu, artık server sistemlerini öğrenmek bilmiyorsa teknik destek almak zorunda. Teknik konular bir tarafa dursun, artan ziyaretçi sayısına içerik yetersiz gelmeye başlayacak. Ya ücretli personel ile yazar çalıştıracak ya da makale üreten şirketler ile anlaşıp kendi bloğu için içerik satın alacak fakat bu verimsiz bir yöntemdir. En verimlisi, bir yazar kadrosu çalıştırmaktır.

  Bilgisayarın Sürekli Açık Kalmasını Sağlamak

Teknik alt yapı sorunları ve içerik yetmezliği ile uğraşan bir blogcunun diğer bir derdi de SEO’dur. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO bir nevi pazarlama olarak adlandırılabilir. Blogun pazarlamasıdır. Alt yapısı çalışan, içeriği üretilen bir blog bu içeriği tüketecek okurlara ulaşmak için reklam vermeye başlayacak, sosyal medya kampanyaları yaratacak ve anlaşmalar yapacaktır. Tüm süreç zor gibi görünse de işini severek yapanlar için bu bir yaşam tarzı haline gelecek ve 7/24 hem sizi yoracak hem de para kazandıracak güzel bir serüven olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.