Egea Kapı Altı Fitili İşe Yarıyor Mu?

egea kapı altı fitili

Egea kapı altı fitili. Egea kapı altı fitili uygulaması nasıl yapılır? Fiat Egea aracıma orjinal kapı altı fitili uygulaması yaptım, uygulama gerçekten gerekli mi ? Bu fitiller yalıtım sağlıyor mu ? Kapı altı fitillerini taktıktan sonra ne fark etti ? Bu yazımda bu konuya değineceğim.

Bir kaç ay önce 0 km bir Fiat Egea aldım. Allah size daha güzellerini nasip etsin. Aracı aldıktan sonra youtube’da videolar izlerken bir meseleyi öğrendim. Meğer bu araçlarda yerleri hazır olan ama takılmamış olan parçalar varmış. Kimine göre bu parçalar Avrupa’ya giden modellere takmak üzere üretilmiş. Biz yerlilere araç verirken takmamışlar. Forumlarda da bilgiler bu şekilde.

Örneğin; kaput ucuna takılan fitil, kaputun hemen altına iki farın arasına takılan bakalit, torpido altı yalıtım parçası, kapı altı fitilleri gibi parçalar var. Ben de bu parçaları alıp aracıma takmaya karar verdim. Sipariş verdim internetten, hepsi Opar bandrollü ve orjinal poşetlerinde geldi. Kolayca montajlarını yaptım. 10 -15 dk ayırmam yetti.

Bu yalıtım parçalarını taktıktan sonra özellikle kapı altı fitili ile ilgili çok paylaşım yapıldığından bende sonuçları paylaşmak istedim. Aracım kirlendiği zaman resim çektim ve fitiller işe yaramış mı görün istedim. Sonuç ortada 90%’ın üzerinde bir toz yalıtımı sağlıyor.

Fitili takmadan önce kapı eşikleri kapının dışıymış gibi kirleniyordu. Bu kadar fark edeceğini düşünmeden sadece orjinal ise takayım diyerek yola çıkmıştım ama gerçekten iyi ki takmışım diyorum.

Resimlerde aracımın kirli halini kapı açıkken ve kapalı iken görebilirsiniz. Parçaları internetten herhangi bir siteden kolayca bulabilirsiniz. Takarken kapının altındaki dümdüz yapışkanlı tıpaları çıkartmanız gerekiyor. Eğer soğuk havada yaparsanız çok zorlanırsınız. Havalar sıcakken veya fön makinesi ile ısıtarak çıkartın ki yapışkan yumuşasın.

Kapıyı ister istemez çizeceksiniz çünkü çok sertler ama verebileceğiniz en ufak zararı verin. Bende çok küçük kılcal çizikler oldu tıpaları çıkarırken ama zaten oralar kuru kalacağından ve çok ince olduğundan endişe edecek bir durum yok.

Eğer ısıtma yapıp plastik sert ve ince biri cisim bulabilirsiniz 0 çizikle hallederseniz bulamazsanız falçata gibi bir şey ile çıkartın gitsin.

Kapı altı fitili takılmış Fiat Egea

Son olarak ses yalıtımından bahsedeyim. Bu fitiller ses konusunda toz kadar başarılı olmadı ama 20% yakın bir ses düşmesi hissettim. Özellikle ıslak yollarda kapı altından gelen teker sesi biraz azaldı. Konu hakkında sorularınız varsa aşağıda yorum yaparak sorun lütfen. Herkese kazasız belasız günler dilerim. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments