Farklı Markalardan Akaryakıt Almak Araca Zarar Verir Mi ?

farklı yakıt almak araca zarar verir mi

Farklı marka yakıt aldığımızda aracımıza bir zarar gelir mi ? Sürekli aynı yerden mi yakıt almalıyız? Depo bitmeden farklı marka yakıt alınabilir mi ? Depo bitmeden başka markadan yakıt alsak aracımıza zarar gelir mi ? Bu yazımda bu konuya değineceğim. İçerik tamamen şahsi görüşlerimden ibarettir.

Etrafımızda kimisi vardır ki markasına hiç dikkat etmeden yada marka taraftarlığı yapmadan istediği yerden yakıt alıp yoluna gider. Kimisi de var ki tek bir markayı seçer ondan başka yerden yakıt almaz. Peki bu konuda böyle bir hassasiyete gerek var mıdır ?

Ülkemizde benzin veya motorin olarak adlandırılan ve aracımızın deposuna pompa ile doldurulan akaryakıtlar lisanslı dağıtıcılar tarafından satılmaktadır. Bu lisansa sahip firmaların isimlerine epdk.gov.tr ‘den rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Onlarca lisanslı firma olmasına rağmen satış ağı ve yakıt istasyonu sayısı olarak bir kaç firma yurtiçi dağıtımda pastadan daha büyük almaktadır. Aşağıdaki görsel EPDK Petrol Piyasası Sektör Raporu Ocak 2022 dosyasından alıntılanmıştır.

KAYNAK: epdk.gov.tr Petrol Piyasası Sektör Raporu Ocak 2022

Ülkemizde akaryakıt satışı yapan bu firmalar EPDK tarafından denetlenir ve gerekli izinler alınır. Hepsi de büyük ve kurumsal firmalar.

EPDK web sitesinde sıkça sorulan sorular bölümünde; Kullanıcıya verilen zarar ve hasarlar nasıl tazmin edilecektir ? Başlıklı sorunun cevabı şöyle verilmiş.

“Teknik düzenlemelere uygun olmayan petrol ikmali nedeniyle kullanıcıya verilen zarar ve hasarların tazmini hususu, kullanıcıların muhatap olduğu lisans sahibi gerçek ve tüzel kişilerin lisanslarında ve sözleşmelerinde yer alır. Teknik düzenlemelere uygun olmayan akaryakıt ve madeni yağ ikmal edenler tüketiciye verdikleri zarar ve hasarları tazmin etmekle yükümlüdür. Zarar ve hasarların tazmini hususunda taraflar arasında çıkan uyuşmazlıklar Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde tüketici hakem heyetleri veya tüketici mahkemelerince çözülür”

Buradan şunu anlıyoruz ki akaryakıt istasyonlarında bize satılan yakıtlar teknik düzenlemelere uygun olmak zorunda. Yani X firmasından aldığımız yakıt ile Y firmasından aldığımız yakıt aynı teknik düzenlemelere tabi olduğundan ikisi de aracımız için güvenli yakıtlardır. İçerdikleri maddelerin oranları referans gösterilen spesifikasyonların limitleri arasındadır. İsterseniz siz de satın aldığınız yakıtın teknik özelliklerine ilgili firmanın veya Tüpraş’ın web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Peki akaryakıtların farkları ne ? Her firma kendine özgü katkı maddeleri ile yakıtın performansını geliştirmeyi amaçlar. Bu sebeple markadan markaya ar-ge sonucu ortaya çıkmış katkı maddeleri eklenir. Farklılık bundandır. Yani iki ayrı firmanın yakıtı temelde aynı olsa bile içine bazı katkı maddeleri eklenmiş olabilir.

Eğer bu katkı maddeleri farklı akaryakıt aldığımızdan sorun çıkaracak olsalar idi zaten satan firma bizi uyarmak zorunda kalırdı, bizden farklı yerden yakıt alırsanız teknik sorunlar çıkabilir diye. Şimdiye kadar böyle bir uyarı yapan da görmedim, farklı markalardan yakıt aldığı için aracına zarar geleni de görmedim. Tek bir mesele var dikkat etmemiz gereken o da şu; yakıtı satan istasyon bir hile yaparsa yakıta daha ucuz şeyler katıp kar etme hevesine yenik düşerse o zaman işimiz yaş motorumuz zarar görür. Bunu da klasik “güvendiğiniz yerden alın” metodu ile aşacağız.

Eğer bir istasyondan yakıt aldıktan sonra aracınızın sesinde, çekişinde bir farklılık hissederseniz bir daha aynı yerden almamakta fayda var. Bu konu hakkında paylaşmak istedikleriniz var ise aşağıda yorum yaparak yazın lütfen. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Not: Benzin ile motorin karıştırılmaz aracınıza ciddi hasar verirsiniz. Bu yazıda farklı yakıt tiplerinin değil farklı firmaların aynı tür ürünlerinin karıştırılmasından bahsedilmektedir.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments