Fiat Egea Doğru Lastik Basınçları Tablosu

fiat egea lastik basınç tablosu

Fiat Egea’nın doğru lastik basınçları kaç olmalı ? Bu soruyu araştırırken internette çok fazla bilgi kirliliği gördüm. En iyisi fabrika kitapçığına bakmak dedim ve aşağıdaki sayfayı buldum. Sizlerle paylaşmak istedim. Siz de lastik basınç değerlerini araştırıyorsanız fabrikanın kendi orjinal kitapçığından aldığım bu verilere göre lastiklerinize hava basabilirsiniz.

FIAT EGEA DOĞRU LASTİK BASINÇLARI TABLOSU

Tabloda önce araç modelinizin satırına gelin sonra aracınızda takılı olan lastik ölçülerinin izasından sağa doğru gidin ve ön / arka lastik basınçları değerlerini not alın. Yakıt istasyonlarında hava basarken cihazın ekranındaki değer PSI olarak görünüyorsa altındaki düğmelere basarak BAR tipine çevirebilirsiniz. Orjinal tablodaki değerler bar cinsinden verilmiştir.

Kullanılan lastik tipleri 195 / 65 R15, 205 / 55 R16, 225 / 45 R17. Tabloda verilen barların kaç psi’a denk geldiğini merak ediyorsanız yazayım hemen.

2.1 bar kaç psi ? = 30 psi
2.2 bar kaç psi ? = 32 psi
2.3 bar kaç psi ? = 33 psi
2.4 bar kaç psi ? = 35 psi
2.5 bar kaç psi ? = 36 psi
2.6 bar kaç psi ? = 38 psi

Lastik basınçları hem can güvenliği hem ekonomik anlamında çok önemlidir. Yanlış lastik basıncı yol tutuşunu ve fren mesafesini olumsuz etkilediği gibi. Mali olarak da size zarar verir lastikleriniz yanlış yerlerinden aşınır ve aracınızın sürtüne kuvvetine karşı olarak daha fazla yakıt yakabilir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, yorum yapmayı unutmayın.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments