Kasiyer Kelimesinin Anlamı Nedir ? Kelime Kökü Nereden Geliyor ?

Kasiyer Kelimesinin Anlamı Nedir ? Kelime Kökü Nereden Geliyor ?
Haziran 19 15:58 2016

Hepimizin günlük hayatta sıkça karşılaştığı kasiyer kelimesinin anlamı nedir ? Kasiyer kelimesi nereden türemiştir ve nereden gelmektedir ? Bu yazımda bu konu üzerinde duracağım. Bu tar kelimeler hakkında bilgi sahibi olarak genel kültürünüzü arttırabilirsiniz.

Kasiyer kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Kasa başında oturarak para alıp kasa fişi veren kimse, kasadar.” olarak geçmektedir. Yani anlıyoruz ki kasa başında çalışan kişilere kasiyer denir. Şimdi size diğer dillerdeki kasiyer kelimesinin karşılıklarını yazmak istiyorum.

Türkçe kasiyer. İngilizce cashier, keşıyır diye okunur. Rusça кассир, kassir diye okunur. Almanca kassierer. İtalyanca cassiere.

Gördüğünüz gibi en çok konuşulan dillere baktığımızda aslında kelimenin hep aynı tarzda telaffuz edildiğini görüyoruz. Kısacası kasiyer Türkçe bir kelime değildir. Yabancı kelimelerin telaffuzlarının zamanla dilimize geçmesi söz konusudur.

  Unutkanlık Ve Çaresi
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.