Kredi Kartı Kullanmak İyi Midir Kötü Mü ?

Kredi Kartı Kullanmak İyi Midir Kötü Mü ?
Haziran 03 23:11 2016

Kredi Kartı Kullanmak İyi Midir Kötü Mü ? Çevrenizde hiç kredi kartı kullanmayan var mı ? Yada çevrenizde kredi kartı borcu olmayan biri var mı ? Cevapları az çok tahmin edebiliyorum. Ne yazık ki günümüzde kredi kartı kullanımı aşırı derecede fazladır. Peki kredi kartı kullanmak iyi midir ? Yani gerçekten kredi kartı kullanmalı mıyız ? Bunu bir bankacıya sorarsanız size kredi kartı kullanmanın iyi birşey olduğunu söyler ve  kredi kartı kullanmanız için yüzlerce sebep sayar. Benim fikrim ise kredi kartını minumun seviyede kullanmanız. Yani şöyle düşünün, kredi kartı gerektiren bir harcamanız var mı ? 

Kredi kartı kullanıp kullanmamanız gerektiğine kendinize basit birkaç soru sorarak karar verebilirsiniz. Kredi kartına neden ihtiyacınız var ? Nakit paranın geçmediği sadece kredi kartıyla ödeme yapılan bir şey mi almaya çalışıyorsunuz ? Artık herkes internet üzerinden alışveriş yapıyor bunun için mi kart istiyorsunuz ? Cevaplarınız neler ? Mutlaka doğru karar verin.

Şahsi tavsiyelerime geçecek olursak. Kredi kartı almak iyidir ama şöyle, sadece 1 adet kredi kartı alın ve limiti maaşının 3’te birini geçmesin. Yani 1500 TL maaş alıyorsanız kesinlikle limiti 500 TL’nin üzerinde olan bir kart kullanmayın. İnsanların en büyük yanlış limitin sürekli artmasına izin vermek çünkü her ay sabit maaş alacaksınız ama kredi kartınıza binecek faizler ve taksitler birikerek bir gün maaşınızı yiyecek hale gelecek ve maaşınız artık yetmeyecek. Kredi kartınız ile harcadığınız pararnın gerçek para olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kredi Kartı İle Yaptığınız Harcamalar Uzaydan Ödenmiyor !

Kredi kartı ile internet üzerinden harcama yaparken sakın kendinizi kaptırmayın. Nasıl olsa öderim deyip, har vurup harman savurmayın. Mümkünse bugün kredi kartıyla yaptığınız harcamanın tutarını cüzdanınızdan çıkarıp eşinize, annenize veya kardeşinize emanet edin Hiç olmadı cüzdanınızdan çıkarıp başka bir yerde saklayın. İnsanların yaptığı en büyük hata hem kredi kartından harcama yapıp hem de ceplerindeki maaşlarını harcamaları yani siz maaşınızdan fazlasını harcarsanız bu sığır döngüye döner.

  Canım Sıkılıyor ise Yaptığım 39 Şey

Sonsuza kadar borçu kalamazsınız ! Kredi kartınızın her ay asgarisini ödeyip geçmeyi aklınızdan çıkarın ! Kredi kartlarının sadece asgari ücretlerini öderseniz geri kalan borç faizi ile büyümeye devam eder. Bir sonraki ay yine asgari ödediğinizde aslında önceki büyümüş borcun asgarisini ödersiniz. Yani siz hep asgariyi ödeyerek kredi kartı kullanmaya devam edersiniz. Kart limitine ulaşır ve üzerine bir de faiz eklenir. Hal böyle olunca aslında cebinizde hiç olmayan ve harcadığınız paranın üstüne bir de faiz ödersiniz.

Ayrıca limitim dolarsa borç yapılandırırım diyenlere için not düşeyim. Kredi kartı borcunu yapılandırmak istediğiniz de tüm faizli toplam borcunuzun üzerine bir de yapılandırma faizi yüklenir ! Kısacası içinden çıkılmaz bir duruma girersiniz.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı ?

Doğru kredi kartı kullanımı ile hem daha rahat alışveriş yapabilir hem de daha güvenli para taşıyabilirsiniz. Düşük limitli bir kredi kartı kullanın, taksitlerinizin tutarını her zaman not alın ve harcamanızı ona göre yapın. En önemlisi kredi kartıyla yaptığınız harcamanın tutarını mümkünse bir kaç gün içinde gidip bankamatikten yatırın. Aklınıza takılan bir soru varsa alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Teknobilim.net’i takip etmeye devam edin.

  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.