Kuantum Bilgisayar Nasıl Çalışır ? Nedir ? Test Edin !

Kuantum Bilgisayar Nasıl Çalışır ? Nedir ? Test Edin !
Ağustos 08 14:18 2016

Kuantum bilgisayar nasıl çalışır ? Bu yazımızda kuantum bilgisayarların ne olduğu, nasıl çalıştığı ve klasik bilgisayarlardan hangi farklılıkla ayrıldığını inceleyeceğiz. Kuantum bilgisayarlar şimdilik çok yeni ve gelişim aşamasında fakat mimarisinin sunduğu olağanüstü hayalgücü şimdiden teknolojimize büyük bir ışık tutuyor. Öyleki bu bilgisayarların neler yapabileceği konusunda kimsenin bir limit koyduğu yok. Hep birlikte inceleyerek neden bu kadar ses getirdiğini görelim.

Şuanda kullandığımız bilgisayarlar iki durumlu olarak işlem yaparlar. 1 veya durumu. Bu yüzden buna ikili rakam anlamına gelen binary digit denir. Bildiğimi BIT kısaltması da bu iki kelimeden gelmektedir. 8 tane durum yan yana geldiğinde ise 1 BYTE meydana geliyor. İşte günlük hayatta kullandığımız MB, GB gibi ifadeler hep milyonlarca 0 ve 1’den meydana gelmiş rakamlar dizisidir. Peki kuantum bilgisayarın mantığı nedir ? Kuantum bilgisayarın farkı ne ?

Kuantum Bilgisayar Nedir ?

Kuantum bilgisayar mimarisinde ise klasik 2 durumun aksine 3 durum var. 0, 1 ve hem 0 hem 1 olma durumu. Bunların adı ise BIT değil QUBIT diye geçiyor. Hemen kafa karıştırıcı görünebilir ama sakince düşünün. Kuantum’da bir QUBIT’in değeri 0 veya 1 olacağı gibi hem 0 hem 1 de olaiblir. Bu mimarinin esin kaynağı ise Kuantum fiziğine göre maddenin hem parçacık hem de tanecik gibi davranabilmesidir.

Kuantum Bilgisayarların Avantajı Nedir ?

Kuantum bilgisayarların ilk bakışta aşırı hızlı olduğunu düşünülse de aslında tam olarak öyle değil. Daha çaık söylemek gerekirse ne kadar hızlı olabileceği henüz belirlenmiş değil ancak teoride baktığınız zaman aynı tek bir işlemde takılı kalma zorunluluğu olmadığından muazzam bir hız ortaya çıkacağı kuşkusuz. Bir QUBIT hem 0 hem de 1 olabiliyor bu da şu demek, bilgisayarınızın labirentten çıkmak isteyen bir fare olduğunu düşünelim. Klasik mimari ya sağ yolu ya sol yolu seçecek yani sadece 1 yol seçme hakkı var ve bu şekilde çıkışı bulmak zorunda.

  Lalalama Nedir ? Ne işe yarar ?

Kuantum mimarisi olan bilgisayar ise hem sağ hem de sol yolu seçebilir. Yani aynı anda aynı zaman içinde her iki tercihi bir seferde yapıp her yol ayrımında da her iki yönü tekrar seçip olağanüstü bir süratle çıkışı bulacak. Hayal etmesi güç fakat, kuantumu anlamamızı zorlaştıran tek şey tüm hayatımızın klasik fizik kuramları üzerine inşa edilmiş olması.

Kuatum Bilgisayarı Denemek İster Misiniz ?

IBM, kuantum bilgisayar mimarsini tüm insanlara sunmak için bulut tabanlı bir platform geliştirdi. İşte bu platform dünya tarihinin ilk kuantum bilgisayarıdır. Aşağıdaki videoda bu bilgisayarın 360 derece görüntüsü mevcut hemen nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. İlk bakışta kimya labaratuarı gibi görünse de aslında o bir kuantum bilgisayarı.

 Kuantum bilgisayar platformu üzerinden bilgisayarı kullanmak için IBM’in sitesinden eğitimleri inceleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz; Kuantum Bilgisayar.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.