Linea Multijet Tekleme Sorununu Çözdüm !

Linea Multijet Tekleme Sorununu Çözdüm !
Kasım 20 20:58 2016

Aracım sıfır aldığım günden beri kendim kullanıyorum. Tam 5 yaşında, ilk defa geçen ay tekleme sorunu ile karşılaştım. Araçla seyir halinde iken ister birinci vites olsun ister dört, anlık olarak gazı kesip geri vermeye başladı. Yani yolda giderken gaz aniden kesilip geri geliyor. Üst üste 2-3 kez yaptığı bile oluyor. Sanki gaz pedalının kablosunda temassızlık varmış gibi hissettiriyordu.

Başladım bu sorunun çözümünü aramaya, ustama götürdüm direk motorun önündeki hava akışmetre sensörünün kablosunu çekti. Bu işlemi motor çalışırken yaptığından bir sorun olmadı, tur attım tekleme de yapmadı. Buna karşın motoru stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra motorun gaz yemediğini stop ettiğini gördüm. Mecburen kabloyu geri taktım. Ustamın da görüşü ile sorun akışmetre dedik ve yeni akışmetre aldım. Bir hafta da kendimi düzelir diye kandırdım ama olmadı. Tekleme sorunu geçmedi !

Daha çok kafaya takmaya başladım. İnternette forumlarda gezerken, motor kanallarında biriken kurumun bu tarz şeylere sebep olacağını öğrendim. Bizzat kendim motorun sağın solunu kurcalayıp nerede kurum temizliği yapabilirim diye bakındım. Gözüme EGR sistemini kestirdim, zira kurum temizliği zaten egr ve etrafında yapılıyormuş. Multijet tekleme sorunu çözmek için, motorun üst arka kısmında bulunan emme manifoldunun hortumunu açtım, zaten açmamla birlikte hemen bir avuç kurum ve pislik döküldü hortumun ve manfioldunun içini yetişebildiğim kadar temizledim. Umutsuz bir şekilde aracı toplayıp bir tur attım. O da ne ! Harika !

multijet-map-sensoru

Aracımın detaylarını vereyim. Fiat Linea 1.3 Multijet Dizel 90 HP Euro 4 Motor. Yaptığım küçük bir temizliğin ardından uzun zamandır moralimi bozan tekleme sorunundan kurtuldum. Üzerimden büyük bir yük kalktı !

 Ta ki 2 aya kadar !

Yaklaşık iki ay süren bu konforun ardından tekleme sorunu eskisi kadar olmasa ufaktan kendini hissettirmeye başladı. Bu defa eminim sorun kesinlikle manfioldda güzelce temizlense hiç bir sorun kalmayacak fakat gözüme kestiremiyorum. Hiç değilse sensörü temizleyeyim dedim. Manifoldun arkasında bulunan MAP sensörünü 4-Alyan ile söktüm. Sensörü ağzı berbat durumdaydı, içi kurum dolmuştu. Temizleyip yerine taktım. Motoru toplayıp test sürüşüne çıktım. Bu defa önceki denememden daha iyi bir sonuç aldım, tekleme sorununu çözdüm ! Ayrıca soğuk havalarda ilk çalıştırmada kendi kendine 3-4 defa oynayan devir ibresi sorunu da ortadan kalktı.

  Dönüşlerde Otomatik Yanan Sis Farı Uygulaması Yöntemleri

Not: Öncesi – sonrası görselini benim de üyesi bulunduğum fiatlinea.org’dan aldım. Kendim temizlik sırasında fotoğraf çekmeyi unuttum.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.