Mallar Geminin Cut Off’una Yetişecek Mi ?

Mallar Geminin Cut Off’una Yetişecek Mi ?
Nisan 29 16:58 2018

Siparişiniz var hazırlanıyor fakat müşterinin yükleme yapılmasını istediği geminin cut off tarihi çok yakın. Acaba mallar bu gemiye yetişecek mi ? Yoksa baştan yetişmeyeceğini kabul mü edelim ?

Bugün, şirketlerde genel olarak termin tarihi hep kabaca verilir. Denir ki inşallah 2 hafta sonra mallar hazır olacak. Yada şuradan gelecek malzeme şu gün gelirse biz size şu hafta veririz merak etmeyin. Eğer siz de böyle yapanlardansanız dışarıdan kendinize 1 dakika durup bakın. Bu profesyonellerin yapacağı bir şey mi ? Değil.

Düşünsenize Mercedes fabrikasına bir sipariş geliyor ve termin isteniyor. Şöyle bir cevap olabilir mi; Hayırlısıyla inşallah motor şu hafta yetişirse, şanzıman da gelirse size 6 bilemedin 8 hafta sonra arabaları teslim ederiz. Asla ! Bu amatörler liginde yaşanır ancak. Profesyonel bir şirket termin tarihini gün hatta saat olarak verebilir ! Nasıl mı ? ERP programları sayesinde, kurumsal kaynak planlama diyeti uygulayan şirketler saat gibi çalışır.

Özellikle Mercedes saati de geçer dakikasını bile verir çünkü diğer dünya devleri gibi SAP ERP programını kullananlar arasında. SAP ERP şuanda bir şirkete entegre edilebilecek en muazzam kurumsal kaynak planlama programıdır. Tüm modülleri ile birlikte kullanıldığında hiç kimse o şirketin büyümesini durduramaz, adeta otonom bir robot gibi sürekli başarı grafiğini yükseltir. İştahlı bir makina gibi sürekli yeni personel ve satış ister.

Başlıktaki soruya hemen dönmek istiyorum. Özellikle ihracat ağırlıklı şirketlerde gemilerin kalkış tarihleri önemli bir bilgidir. Bu bilgi doğrultusunda üretilen malların konteynere yüklendikten sonra gemiye yüklenmesi olayı günü gününe yetişmelidir ki gemiyi kaçırmasın. Hal böyle olunca termin tarihi verirken şirket sahibinden ihracat departmanına herkes ter döker.

Bu tarz sorunlar yaşamamak için şirketinizde üretim takibi yapmalısınız. Kapsamlı bir erp programı satın almaktansa, yerli bir yazılım şirketinden size özel bir üretim takip yazılımı üretmesini talep edebilirsiniz. Hammaddenin girişinden yüklemenin bitişine kadar her şeyi aşama aşama takip etmek, size hız kazandırır, müşterilerinizdeki itibarınızı yükseltir, hata yapma ihtimalinizi sıfıra düşürür, personelinizdeki iş yükünü azaltır, sürpriz olaylarla karşılaşmanızı engeller.

  Evde Çoçuk Bakıcılığı İşi İle Para Kazanmak

En basitinden, hammade stoğunun kritik seviyede olduğunu, hazır malları koymak için depoda yer kalmadığını, istenilen termin tarihinde mal yetiştirmek için personel sayısının yetersiz olduğunu yada tam tersi, boşuna fazladan personel çalıştığını açıkca fark edebilir ve müdahale edebilirsiniz. Erp programı dediğimde aklınıza direk bilgisayar yazılımı gelmesin, diyet de diyebiliriz çünkü bunu bilgisayarlar olmadan da yapabilir üzerinde çalışabilirsiniz fakat bu avantaja değil işkenceye dönüşür. Binlerce veriyi işlemek ancak bir bilgisayarın işidir. Veritabanına binlerce bilgi gerişi sağlayarak, şirketinizin geleceğine yönelik daha sağlıklı kararlar verirsiniz.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.