PC’den PC’ye Tek Kablo ile İnternet Aktarımı – Win7

PC’den PC’ye Tek Kablo ile İnternet Aktarımı – Win7
Kasım 12 13:48 2015

Bazı durumlarda bilgisayarınızdaki interneti başka bir bilgisayara paylaşmanız gerekebilir. Dizüstünden masaüstüne, masaüstünden dizüstüne aktarım yapabilirsiniz. Forumlarda arkadaşlar aktarımın çalışmadığından bahsetmiş. Eğer aşağıdaki adımları dikkalitlice uygularsanız, Win 7’de sorunsuz bir şekilde istediğiniz yere internet aktarabilirsiniz. İstediğiniz yer dedim çünkü, bilgisayarınıza taktığınız CAT5’in diğer ucunu nereye takarsanız oraya internet verilir.  Sadece gerekli ayarları yapın yeterli.

Örneğin dizüstü bilgisayarınız Wi-Fi üzerinden internete bağlıyken ethernete taktığınız CAT5’in diğer ucunu nereye takarsanız interneti aktarmış olursunuz. Şimdi adım adım nasıl yapmamız gerektiğini öğrenelim. Aslında gerçekten basit fakat dikkat edilmediği için forumlarda sık sık “internet paylaşılmıyor” “internet aktarımı olmuyor” gibi başlıklar görüyoruz. Tek ricam basit deyip dikkatsizlik yapmamanız.

Örnek verdiğim senaryo üzerinden gidelim. Önümüzde bir laptop bir de masaüstü bilgisayar kasası olsun. Wi-Fi üzerinden internete bağlanmış olan laptop’dan kasaya CAT5 üzerinden internet vereceğiz Her ikisi de internete bağlanmış olacak.

 Adım 1: KABLO BAĞLAMAYIN

İki cihaz da önünüzde çalışır vaziyette olsun.

Adım 2: Laptop’da AĞ ve Paylaşım Merkezi’ne Girin.

bilgisayar-uzerinden-internet-paylasimi

Dizüstü bilgisayarınızda saatin yanındaki kablosuz sinyali ikonuna tıklayın açılan küçük pencerenin en altında Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç linki olacak. Ona tıklayın. Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresi önünüze gelecek.

Adım 3: İnterneti Paylaşıma Açın

Etkin ağlar başlığı altında kullanmış olduğunuz bağlantının adı gözükmektedir. Onun sağında Kablosuz Ağ Bağlantısı (Wi-Fi) linki bulunur ona tıklayın karşınıza bağdaştırıcınızın küçük penceresi gelecek. Sol alttaki Özellikler’e tıklayın. Kablosuz Ağ Bağlantısı Özellikleri penceresi gelecek. Yukarıdaki Paylaşım sekmesine tıklayın. Açılan sekmede en üstteki “Diğer ağ kullanıcıları, bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlansın.” seçeneğinin yanındaki onay kutucuğuna tıklayarak paylaşımı aktif edin.

Onay kutusunu işaretledikten sonra hemen altında bir yöntem seçmeniz zorunludur. Yani bilgisayar size diyorki, “Ben bu wifi üzerinden aldığım interneti hangi çıkışımdan paylaşacağım ?” Siz de ona “Benim sana takacağım CAT5 kablosuna internet ver.” demek için o alttaki “Yerel Ağ Bağlantısı” seçeneğini seçeceksiniz.

  Toshiba Satellite Pro RAM Takma İşlemi

pcden-bilgisayara-switch-internet-verme

Adım 4: Paylaşılan İnternet İçin Gerekli İzinleri Verin

Paylaşım sekmesinde, paylaşımı aktif edip yerel ağ bağlantısını seçtikten sonra. Hemen alttaki Ayarlar’a tıklamanız gerekir. Karşınıza Gelişmiş Ayarlar gelecek. O ekrandaki tüm listeyi onaylı hale getirin ve tamam deyip hepsini kapatın. Eğer isterseniz paylaşım yaptığınız bilgisayardan istediğiniz herhangi bir iletişimi kesebilirsiniz. Bunun için tekrar o listeyi açıp örneğin FTP kullanmasını istemiyorsanız FTP’nin yanındaki onayı kaldırıp kaydedin.

dizustu-masaustu-pc-veri-internet-aktarimi

Adım 5: Kabloyu BAĞLAYIN

Son olarak CAT5 kablonuzun bir ucunu dizüstü diğer ucunu masaüstü bilgisayarınıza bağlayın. Masaüstü bilgisayarınızın ağ ikonuna dikkat edin 10 saniye içerinse gerekli bilgileri alıp otomatik olarak internete bağlanacaktır.

Yukarıdaki işlemi sırasıyla uygularsanız internetinizi paylaşıp aktarmış olacaksınız. Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız önce bilgisayarlarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Yine olmazsa yorumlardan bana sorunu anlatırsanız yardımcı olurum. Ben bonus bilgi olarak sık yaşanan bir sorunu hemen aşağıda açıklayayım.

MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR HİÇBİR ŞEKİLDE AĞ KABLOSUNA TEPKİ VERMİYOR İSE,

Eğer bilgisayarınız takıp çıkardığınız ağ kablolarına (CAT5) tepki bile vermiyor ise LAN özelliği anakart üzerinde PASIF yani DISABLE olmuş olabilir. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılırken ekranın altında PRESS X BUTTON FOR BIOS SETUP gibi bir ifade göreceksiniz. X yazmanın sebebi her bilgisayarda farklı olabilmesi.  Hangi tuşla biosa gireceksiniz basın ve girin. BIOS ayarlarında features sekmelerin hepsini kontrol edin. LAN ON BOARD ifadesini bulun eğer karşısında DISABLE yazıyorsa enter yapın ve ENABLE hale getirip bios ayarlarını kaydederek çıkın. Kaydettiğinizden mutlaka emin olun. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ağ kablosu taktığınızda hemen tanımladığını göreceksiniz.

Yazımı faydalı bulduysanız, abone olun lütfen. Aşağıdan yorum da yapabilirsiniz.

Yorum Yap

4 Yorum

 1. Virusgibibisey
  Kasım 19, 17:58 #1 Virusgibibisey

  Güzel tavsiye ve eminim oldukça işime yarayacak teşekkür ederim :)

  Bu yoruma cevap ver
 2. hakankck83
  Kasım 23, 10:37 #2 hakankck83

  hemen deneyeceğim işime yarar gibi duruyor

  Bu yoruma cevap ver
 3. nagehan
  Mart 24, 00:38 #3 nagehan

  yıllar sonra bile işime yaradı, teşekkür ederim.

  Bu yoruma cevap ver
 4. teknoloji cahili
  Nisan 25, 00:45 #4 teknoloji cahili

  süpersiniz çok yardımcı oldunuz.teşekkür ederim

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.