Psikolojik Travma: Çocuğun Yanında Cinsel İlişki

Psikolojik Travma: Çocuğun Yanında Cinsel İlişki
Kasım 25 09:06 2015

Anne ve babalar çocuk sahibi olduktan bir süre sonra eski alışkanlıklarına geri dönmeye başlıyor. Bazı alışkanlar düzeltilmediği taktirde çocuk üzerinde çok ağır sonuçları olabilir. Tüm anne babaların çocuk belli bir anlama seviyesine geldikten sonra çocukla aynı odada onun göreceği ve duyacağı şekilde cinsel ilişkiye girmekten vazgeçmesi gerekir. Aksi taktirde çocuk gördüklerinden dolayı psikolojik travma geçirmekte ve bunu ömür boyu unutamamaktadır. Kendisi ebeveyn olduğunda ise korkuları tekrar hatırlamaktadır.

 1 yaşına kadar idrak etmekte zorlanan bebek 1 yaşına doğru oyun oynama, izleme ve anlamaya çalışma eğilimi gösterir.  Bu seviye ve sonrasında ebeveynin yapması gereken ilk iş cinsellik konularına aşırı derecede dikkat etmesi. Çocuk cinsel ilişkiye kesinlikle tanık olmamalıdır. Günümüzde özellikle annelerin daha dikkatli olmasına karşın babalar bu konuda daha duyarsız olabilmektedir. Yapılan araştırmalar ise bu travmanın doğruluğunu son derece onaylıyor.

İnternette bu şekilde bir travma yaşayan onlarca insanın itiraflarını bulabilir ve okuyabilirsiniz. Popüler bir video sitesinde alakasız bir yorum yaparak kendi travmasını anlatmış. Bir göz atın;

“İlk defa kötü bir anımı paylaşmak istiyorum. Kurban bayramı için memleketim’e dedemlere gitmiştik. Yaşım o zaman 10’du. Gittiğimizde çok oda olmadığı için annem babam ben beraber aynı odada yatardık oda içinde tek yatak vardı. Ben o gün uykum geldiği için direk odaya erken gittim yatağa girmiş uyumuştum. Gece saat kaçtı bilmiyorum babam hızlı hızlı nefes alıyodu hasta falan oldu yada rüya görüyo falan sandım ben. O zamanlar aklım pek ermiyordu malum 10 yaşındayım. Ben öylece dakikalarca rüya mı gerçek mi düşüncesindeydim ama hala sesleri dinliyorum tabii. Sonra ışık açıldı uyuyomuş gibi yaptım ama gözlerim hafiften açık etrafa bakıyorum. Gerisini anlatmak istemiyorum tahmin ettiğiniz şeyler olmuştu. Ben hala o günün psikolojik travmasını yaşıyorum arkadaşlar. Şu an 28 yaşında evli bir adam olmama rağmen hala anne babama baktığımda düşünmeden edemiyorum. Psikolojisi bozuk bir adam olarak hala yaşamaya devam ediyorum.”

  Rahat Bir Doğum İçin Tavsiyeler

Çocuk Şiddet Gördüğünü Düşünüyor

Ebeveyninin sorumsuz davranışını gören çocuk, babasının annesine şiddet uyguladığını ve zarar verdiğini düşünüyor. Korkuya kapılıyor ve susma eğilimi göstererek bunu gördüğünü suçlanacağından korkuyor. Ebeveyn , çocuğun uyuduğuna asla inanmamalı. Çocuklar gece sık sık uyanabilirler hiç ses çıkarmasınız bile aniden gözlerini açabilirler bu risk girmemeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

Alınacak tedbirler de gayet kolay. Çocuğa yatak odasına izinsiz girmemesi gerektiği öğretilmedilir. Çocukla aynı odada iken çocuğa yakalanıldığında korkutmayacak hareketler aşılmamalıdır. Sorduğu sorulara ayıp yada yasak diyerek daha ileri tarihe ertelenmelidir. Çocuğun yanında cinsel konulardan bahsedilmemeli. Tuvalatte veya banyoda birisi varsa kesinlikle girmemesi gerektiği öğretilmelidir.

Eğer çocuğunuza böyle bir travma yaşattığınızdan şüpheniz dahi varsa en kısa zamanda çocuğu korkutmadan piskoloji uzmanlarından destek almalısınız. O itiraf etmemiş ve içine atmış olabilir daha ciddi sonuçları olmadan gereken neyse yapmalısınız.

 

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.