Sosyal Medyada Akıl Sağlığınızı Koruyun

İnternette hemen hemen her gün sosyal medya sitelerinde vakit geçiriyoruz. Sosyal medya denmesinin sebebi, tüketilen içeriğin sosyalleştiğini düşünen kişiler tarafından üretilmiş olması.

Bu yazımda sizlerle çok önemli bir konudan bahsedeceğim. Sosyal medya sitelerinde gezinirken beynimiz tacize uğrayabilir.

Ben veya siz olmayabiliriz bu kişi ama emin olun ki etrafınızdaki herhangi bir kişi olabilir. Yaşı, cinsiyeti, siyasi görüşü, dini veya ahlaki görüşleri ne olursa olsun herkes etkilenebilmektedir.

Konu içinde biraz daha ilerlemeden önce bir meseleden bahsetmem gerekiyor.

Daha önce kişisel gelişim kitabı okuduysanız veya başarı odaklı koçluk yapan birilerini izlediyseniz telkinin ne olduğunu duymuşsunuzdur. İnsanlar telkinlerle ruh hallerini, psikolojik durumlarını hatta sağlıklarını bile etkileyebilirler.

Telkin’den kısaca bahsettiğimize göre devam edelim.

Sosyal medya bugün sadece bağımsız bireyler tarafından kullanılmıyor belli bir siyasi görüşü, dini görüşü, ahlaki görüşü veya aynı ticari kaygıyı taşıyan kişilerin görüşünü benimsemiş kitleler tarafından da kullanılıyor. Bunu asla unutmayın. Bu kitlesel içerik üreticileri kendi görüşlerini yaymak için içeriklerini bu yönde tasarlarlar.

Ahlaki Değerlerinizi Bozabilirler

Günlük hayatınızda hiç bahsetmediğiniz, hakkında konuşmadığınız ama sizin için namus niteliğindeki kavramlar üzerine mesajlar ve içerikler üretiyorlar. Örneğin sizin için asla kabul edilemez olan bir davranış hakkında sürekli “Şu şöyle yapmış.. ne var bunda ?” , “Yıl olmuş 2022 hala şu konuyu abartanlar var” gibi mesajlar görebilirsiniz.

Bir diğer mesele örneğin Vatan – Millet . Sizin için son derece önemli olan bu kavramlar hakkında aşağılayıcı metinler hazırlayıp binlerce kez paylaşımlar yaparlar ve beyninizi, düşünme şeklinizi bozmak için sanki aklı başında insanlarmış da şu konu hakkında şöyle düşünüyorlarmış gibi izlenim vermeye çalışırlar.

Hepsi yalan !

Sosyal medyada karşılaştığınız özellikle küfürlü içerikler, sağlıklı ahlaki ve pskilojik değerlere sahip zihinlere zarar verebilir. Örneğin günlük hayatta özgüveni sıfır olan bir kişi gün içinde hakaret edemediği kişilere sayfalarca ağır küfürler yazarak bunu yaymaya çalışıyor. Öyle iğrenç küfürlerle metinler üretiyor ki fiziken gerçekleşmesi imkansız senaryolar üzerine kafa yoruyor.

Küfürün her türlüsü iğrençtir.

Küfür ne olursa olsun hastalıklı bir iletişim şeklidir. Ağır küfürlerden kastım ise aile bireyleri, namus ve vatanın ağza alınarak edilen hakaretlerdir ki ağır da olsa normal de olsa küfür üreten ve yayan hastalıklı beyinler toplumun her kesiminden insanın zihnini taciz etmektedir.

Yapılan bu zihin tacizine karşı kendinizi koruyun !

Örneğin bir tweet’e denk geldiniz içeriği üreten kişi bir kişi veya kişiler hakkında aşağılayıcı veya yanıltıcı bilgi üretiyor. Gördüğünüz için ister istemez okuyorsunuz. Bu hakaret edilen kişinin yerine koymayın kendinizi, tweetler’i önce kabaca göz atın küfür veya hakaret içeriyorsa veya ahlaki değerlerinizden bahsediyorsa kontrolü yarıda kesin ve başka bir tweet’e geçin.

Telkinlerle sizi değiştirebilirler ! Kendinizi Kaybetmeyin !

Ünlem işaretini başlıklarda bol kullandım ama bu konuya nasıl dikkat çekebilirim bilmiyorum. Özellikle dini değerler üzerinden içerikler üreterek iğrenç, çağ dışı ve primatların bile yapmayacağı şeyleri size okuta okuta normalleştirme çabası içinde olan kitleler var.

Eğer meselenin ciddiyetini anlatabildiysem ne mutlu bana. Hani derler ya birine 40 kere salak dersen salak olur diye, size 40 bin kere “şusun” “şu şöyledir” deseler de siz aklın, bilimin ve ahlakın gerektirdiğine inanın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.