Stronghold Crusader Taktikleri

stronghold crusader taktikleri

Stronghold Crusader 2002 yılında FireFly Studios tarafından oyun piyasasına sürüldü ve daha önceki Stronghold versiyonun yapamadığını yaparak milyonlarca strateji sever oyuncunun gönlünü fethetti. O oyunculardan biri de benim. Çocukluğumda en çok oyunlardan biriydi Stronghold Crusader. Bu yıl olmuş hala açıp oynamaktan büyük zevk alırım.

Stronghold Crusader Nasıl Her Yaş Grubuna Hitap Ediyor ?

Efsane strateji oyunu Stronghold Crusader benim gözümde modern çağın satranç oyunudur. Satranç nasıl ki her yaş grubunda rahatlıkla saatlerce oynanabiliyor ise bu oyun da aynı güce sahip. Her askerin ve birimin farklı görevleri olduğu gibi tüm askeri ve ekonomik sistemlerin de bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlanması beyindeki gerçeklik duygusunu yükseltiyor. Artan gerçeklik duygusu oyuncu da gerçek bir krallığın tek hükümdarıymış hissiyatı yaratıyor.

Oyundaki mükemmel seslendirmeler bile sizin bir kral bir sultan yada bir lord yani bir hükümdar olduğunuzu hatırlatıyor. İngilizce “Halkınız fakirleşiyor Kralım!” diye uyaran veziriniz ve büyük büyük laflar eden rakip krallar sizi oyunun içine daha çok çekiyor, oyununun içine çekildikçe de kazanmak için tüm stratejileri denemeye başlıyorsunuz.

Gözünüzün önünde surlarınız taş atan mancınıklarla dövülürken, taş parçaları askerlerinizi ve halkınızı yok ederken bir an önce düşmanı püskürtmek için her şeyi düşünmeye çalışıyorsunuz. Harika ! Bu oyun gerçekten harika.

// Stronghold Crusader'ın eskimemesinin bir diğer sebebi de günümüz oyunlarında gördüğümüz "elmas sömürüsü" düzeninin o dönem icat edilmemiş olması. 

Oyun tam versiyon olarak kullanılıyor. Demem o ki oyunu oynarken “bir tane daha inşaatçı için elmas satın al” , “binanın 3 saatte değilde 10 saniyede tamamlanması için 8 tane reklam izle” veya “askerlerin hemen hazırlanması için kredi kartını ver de azıcık para çekelim lordum benim canım lordum” mesajları ile karşılaşmadan saf ve duru şekilde strateji yani gerçek anlamda strateji yapabiliyorsunuz.

Stronghold Crusader Nasıl Oynanır ?

Stronghold Crusader’da kendi krallığınızı oluşturursunuz. Binaları, süsleri, surları, kuleleri, fırınları, değirmenleri, evleri, ibadethaneleri, mezarlıkları, birahaneleri aklınıza gelebilecek bir çok unsuru kullanarak ve çeşitli tipte askerler yaparak krallığınızın hem askeri sistemini hem de tarım ve şehircilik gibi beşeri işlerini kontrol edersiniz. Başarılı bir yönetimle birlikte amacınız düşman krallarını öldürerek oyunu kazanmaktır. Düşman kral ölmeden yani şah düşmeden oyun asla bitmez.

Oyunu oynama başladığınızda senaryo menüsünden ilerleyebildiğiniz gibi 8 oyuncuya kadar istediğiniz haritada istediğiniz müttefik yapısında da mücadele edebilirsiniz. Acemiler senaryo ile başlayabilir veya 1 düşman ile oyun ayarlarını kendi lehine seçerek başlayabilir. Orta seviye oyuncular dilediğince taktikler uygulayarak müttefikli savaşa girebilir.

Profesyonel Stronghold Crusader oyuncuları ise 7 tane düşmanı müttefik yapıp tek başına 7 krala karşı “Ben tek siz hepiniz!” diye meydan okurlar. Bazen saatler hatta günler süren bir savaş sadece profesyoneller içindir.

Bu yazıyı yazmamın asıl amacı profesyonel Stronghold Crusader taktiklerini paylaşmak. Bu sayfayı zaman zaman güncelleyerek yeni keşfettiğim taktik ve stratejileri açıklayacağım. Bazı taktikleri, hem sizin düşmana nasıl uygulayacağınızı hem de size uygulanırsa nasıl geri püskürteceğinizi yazacağım.

İleri Seviye Strongold Crusader Taktikleri

Stronghold Crusader Taktikleri 1: Düşman Kapılarına Set Kurmak

Düşman kalesinin kapısının tam dibine Woodcutter (Oduncu) ve Taş Taşıyan Öküz (Ox Tether) yapıları yapılır. Genellikle 2 veya 3 tane yeterlidir. Kapıya bu şekilde set kurduğunuzda, kral ile kalesinin dışında kalan birimlerin ilişkisi kesileceğinden dışarıdaki tüm birimleri imha olur.

Bu taktik her krala uygulanamaz. Bazıları bu taktiğe karşı önlem alır örneğin daha fazla kapı inşa eder ve kapıların önüne asma köprü yapar, asma köprülere de set kurabilirsiniz ama kral kapının önüne binalarını öyle bir dizer ki labirent gibi sokaklar oluşturur ve her sokağın dışarıya açılmasını sağlar. Sizin yapacağınız oduncu binaları bu sokaklara sığamaz ve taktik uygulanamaz. Siz de kapılarınızın önüne düşmandan önce irilik ufaklı binalar dikin ki set kurulamasın.

Stronghold Crusader Taktikleri 2: Aynı Binada Çok Sayıda İşçi Çalıştırmak

Kurduğunuz elma çiftliğinde veya fırında daha fazla işçi çalıştırarak üretimi arttırabilirsiniz. Örneğin elma çiftliğinin üzerine tıklayın aşağıda penceresi açılacak. Klavyede “P” tuşuna basarak pause yapın, alt pencerede çiftliğe ait “zZ” butonuna en az 2 saniye aralıkla iki kez basın ve tekrar klavyede “P” tuşuna basarak oyuna devam edin.. Gördüğünüz gibi aynı çiftliğe ikinci bir işçi daha yola çıkacak.

Stronghold Crusader Taktikleri 3: Düşmanı Oduncu Binaları İle Ablukaya Almak

Bazı krallar çok sayıda burç diker ve burçları taş / ok atan mancınıklarla donatır. Bu burçlara yaklaşmak çok zordur. Atlı okçuları yanaştırırsanız zavallılar düşen taşlarla hemen orada ölür. Atlı okçuları burçlara sürmeden önce burası çok önemli -atlıları düşmana yaklaştırmadan önce- düşman kalesinin etrafına dağınık şekilde oduncu binaları yapın. Mancınıkları düşman tespit edildi diyerek bu odunculara doğru atış yapmaya başlayacak. Bunu görür görmez atlı okçularınızı burçlara sürün ve askerlerinizi seçerek ilk önce mancınıkları hedefleyin. Atlıları mutlaka en az düşman mancınığının menzile kadar sokun. 2 cepheden saldırı altında bırakmayın.

Bu taktik size uygulanırsa mancınıklarınız “saldırgan” modda olmasın siz kontrol edin, zararsız düşman binaları ile oyalanmayın.

stronghold-crusader-taktikleri-3

Stronghold Crusader Taktikleri 4: Stockpile Yani Stok Sahasının Yerini Değiştirin

Oyunca bazı bina ve yapılar her yere yapılamaz. Bunlardan biri de stockpile yani odun, taş, buğday gibi envanterin depolandığı alan. Bu alan oyun başladığında 1 birim olarak ana kalenin dibinde inşa edilmiştir. Siz stockpile yaparak burayı büyütmelisiniz. Bura alanlara düşman saldırıp yağmalayamaz ama oraya mal getiren işçileri varmadan öldürür, bu da sizi krize sokar. Stockpile’ları düşman menzilinden çıkarmak hem daha güvenli olur hem de madenlere yakın olursa daha hızlı birikim yapılır.

Stockpile’ı başka yerde yapmak için depodaki her şeyi satın. Boş kaldıktan sonra, götürmek istediğiniz yere doğru dip dibe stockpile inşa edin mesela 4 tane uç uca dizin daha sonra en eskisini yıkın. Birbirine değecek şekilde sürekli inşa ettikten sonra en baştakini yıkarak isteğiniz yere taşımış olursunuz.

stronghold-crusader-taktikleri-4

Stronghold Crusader Taktikleri 5: Taş Madencileri Surlar İle Çevrelemek

Eğer taş çıkarma ocaklarının etrafını surlar ile çevirirseniz ve öküzleri depoya yakın yere koyarsanız. Çıkan taşlar otomatik olarak öküzlerin önünde birikir öküz sahibi öküzü hemen dibindeki depoya hızlıca götürüp getirir ve hızlıca taş biriktirirsiniz. Önemli husus, surlarla sarmadan önce işçilerin ocağı işletmeye başlaması gerekir. Aksi taktirde ocak işçisiz ve etrafı kapalı işletilemez.

Bu sayfayı yeni Stronghol Crusader taktikleri keşfettikçe geliştireceğim. Eğer sizin de eklemek istedikleriniz var ise aşağıdan yazabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, yorum yapmayı unutmayın.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir