Swincar Nedir ? Örümceksi Bağımsız Süspansiyonlu Arazi Taşıtı

Swincar Nedir ? Örümceksi Bağımsız Süspansiyonlu Arazi Taşıtı
Kasım 21 23:42 2015

Mecanroc adlı Fransız şirketi tarafından geliştirilen arazi taşıtı ilgi çekmeye devam ediyor. Bağımsız süspansiyonlu otomobil olarak nam salan bu araç bacakları açılmış bir örümceği andırdığından örümcek lakabıyla anılmaya başladı. Eğer Türkiye pazarında yer bulmaya başlarsa ikinci el ilan sitelerinde “satılık temiz örümcek” başlıklı içerik görürseniz şaşırmayın. Aracı geliştiren Mecanroc , elektrik motorlarını, hafif alaşımlı alüminyum iskeleti ve bağımsız süspansiyon yapısını birleştirip ortaya her insanın mutlaka denemek isteyeceği eşsiz bir vasıta çıkarmış.

Swincar isimli aracın iskeleti hafif alüminyum tüplerden oluşmakta böylelikle hem çok hafif hemde çok dayanıklı bir yapıya sahip. Elektrikli motorları ise her bir tekerde ayrı ayrı yerleştirilmiş, şirket satılacak modeller için 1kW ve 1.5kW güce sahip motorlar sunabiliyor. İsteğe göre örümceğinizi 2 çeker veya 4 çeker olarak satın alabiliyorsunuz. Bu opsiyon tabiki fiyat farkına sebep olacaktır. Ayrıca batarya için 3 farklı seçenek mevcut bunlar; 2Kwh, 4Kwh veya 6kWh. Arzu ettiğiniz konfigürasyon ile araç satılabiliyor.

Biraz teknolojisinden bahsetmek gerekirse, kullanılan malzemeden çok tekniğin ilgi çektiğini söyleyebilirim. Örneğin direksiyon yönüne göre yatan ve arazinin engeline göre şekil alan taşıyıcı hidrolik destekli sütunlar hem sürücüyü sarsmıyor hem de her türlü engeli aşabiliyor. Eğimli, sulu, çıkıntılı, pürüzlü, delik veya birleşik olmayan her türlü arazi şartlarında bu aracı kullanabiliyorsunuz. Aşağıdaki şemaya bakarak taşıyıcı sistemin engebede sürücüyü stabil tutmak ve virajda yol tutuşu sağlamak adına ne şekillere girdiğini açıkça görebilirsiniz.

 Swincar Spider‘ın bağımsız 4 motoru bağımsız olarak enerji çekebilmekte yani bir diferansiyel sistemi olmadığından dayanağı kendisi olduğundan bağımsız olarak zemine güç aktarabilmekte. 4 ayrı bağımsız noktayı kontrol ederek bu araçla üzerinden geçemeyeceğiniz hiç bir engel kalmıyor. Aracın en güzel yanı çoğu adaptasyon işlemlerin tamamen mekanik olarak çalışması. Yani eğimli bir zemine paralel olarak yol aldığınızda bacaklar açılarak yer çekiminin de yardımıyla sizi düz tutuyor. Mekanik çalışma presibinin bir diğer avantajı taşıdığınız bataryayı sadece tekerler için kullanacak olmanız, bu da tasarruf demek.

  Ticari Kamyonet'i Hususiye Çevirme

Resimlerde kontrol sisteminin direksiyon ile çalıştığını görüyoruz fakat şirket web sitesinde engelli sürücüler için yakında joystickli versiyonunda sunulabileceğini belirtmiş. Ayrıca iki koltuklu model için de geliştirmeler devam ediyormuş. Şirketin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz, dili Fransızca fakat çoğu metnin İngilizce versiyonu da mevcut.

Mecanroc  şirketi,  swincar’ı yaklaşık 8 yıl süren araştırma ve testler sonucunda bu hale getirebildiklerini belirtmiş. Geliştirilen örümceksi araç size dağda, ormanda, sahilde veya şehirde hava ve ses kirliliği olmadan eşsiz bir sürüş keyfi yaşatacak.  Aracın özellikle yol şartları zor olan bölgelerde çok sık kullanılacağı su götürmez bir gerçek.

Fiyatlarından bahsetmek gerekirse, net bir bilgi yok çünkü araç 2015 yılı içerisinde piyasaya çıkarılmaya karar verilmişti fakat 2016 yılına sarktığı açıkca görülüyor. Bir çok yabancı web sitesinde 2015 Kasım‘ından bahsediliyor olmasına rağmen şirketin sitesinde satış hakkında siviller için hizmet verilmediği belirtilmiş. Yalnızca örgütler ve devletler için satış aktif durumda. Şirketle görüşülüp örümcek temin edilebiliyor.

Üretici şirketin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki videoyu mutlaka izlemelisiniz.

Yorum Yap

1 Yorum

  1. hakankck83
    Kasım 23, 17:51 #1 hakankck83

    Harika birşey böyle bir makina kullanmak isterim

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.