Trip A Trip B Ne Demek ? Yol Bilgisayarında Nasıl Kullanılır ?

Trip a ne demek

Trip a trip b ne demek ? Arabalardaki Trip A ve Trip B nedir ? Yol bilgisayarındaki Trip A Trip B ne işe yarar. Trip A ve Trip B’nin farkları nedir ? Nasıl Kullanılırlar ? Bu yazımda buna değineceğim.

Öncelikle İngilizce Trip; seyahat demektir. Günümüzdeki araçların çoğunda yol bilgisayarı bulunmaktadır. En düşük segmentten en yükseğine kadar bu özellik eklenmiş durumda. Çoğu kullanıcı yol bilgisayarının tüm özelliklerini kullanmaz. Oysa ki tam anlamıyla kullanırsak aracımızın tüketim verilerini sağlıklı bir şekilde öğrenebiliriz. Bazıları “Yol bilgisayarına güvenmem yakıt istasyonunda kaç litre yakıt aldığıma ve kaç km gittiğime bakarım ben.” der. Ben ise yol bilgisayarına güvenenlerdenim ve genellikle doğru verileri gösterirler.

Trip A Nedir ?

Trip A en sade hali ile bir kilometre sayacıdır. Yani bir sayaçtır. Trip A’yı sıfırlarsanız tekrar sıfırlayana kadar kaç km yaptığınızı kaydeder. Tekrar sıfırladığınız ana kadar kaç km yol gittiğinizi size ekranda gösterir.

Trip B Nedir ?

Trip B de aynen Trip A gibi bir sayaçtır.

Trip A ile Trip B arasındaki fark nedir ?

İkisi arasında hiçbir fark yoktur.

Bazı araçlarda sayaç sayıları değişmektedir.

  • 1 sayacı olanlar; sadece fabrikadan çıktığından bu yana yapılan kilometreyi gösterir.
  • 2 sayacı olanlar; biri aracın fabrikadan çıktığından bu yana yapılan kilometreyi saklayan sayaç diğeri ise Trip A yani sizin istediğiniz zaman sıfırlayabileceğiniz sayaç.
  • 3 sayacı olanlar; birincisi fabrikadan çıktığından bu yana yapılan yolu gösteren, ikincisi Trip A yani istediğiniz zaman sıfırlayabileceğiniz, üçüncüsü Trip B yine istediğiniz zaman sıfırlayabileceğiniz sayaç.

Modern araçlarda genelde 3 sayaç olur bazı araçlarda ise Trip B kapalı halde gelir yol bilgisayarından Trip B’yi aktif edebilir veya kapatabilirsiniz.

Trip A ve Trip B nasıl kullanılır ?

Aslında bunun kesin bir usulü yok istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yani istediğiniz zaman istediğinizi sıfırlayabilirsiniz. Buna karşın genelde nasıl kullanıldığından örnekler verelim;

  • Trip A’yı her depoyu bitirip fullediğinizde sıfırlarsanız; her bir depoda aracınızın kaç km yol gidebildiğini öğrenirsiniz. Trip B’yi her ayın sonunda sıfırlasanız ayda kaç km yol yaptığınızı öğrenirsiniz.
  • Bir yolculuğa çıkacaksanız, çıkmadan Trip A ve Trip B’yı sıfırlayın. Seyahat sırasında her depoyu fullediğinizde Trip A’yı sıfırlayın. Böylelikle seyahat bitene kadar her seferinde bir depo ile kaç kilometre yaptığınızı takip edebilirsiniz ve seyahatin sonunda toplam kaç km yaptığınızı öğrenirsiniz.

Yol bilgisayarında Trip A veya Trip B ekranında iken sayaç hem kilometreyi hem de söz konusu yol boyunca yapılan ortalama yakıt tüketimini görebilirsiniz. Bazı araçlar yalnızca kilometreyi gösterebilir. Ayrıca araçtan araca yol bilgisayarının tipi ve sıfırlama butonunun yeri değişiklik gösterse de sıfırlama işlemleri çok kolaylıkla yapılabilir.

Merak ettikleriniz veya eklemek istedikleriniz var ise yorumlardan yazabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.


Bir Yorum Yapın:

Yorumlarınızı önemsiyoruz. E-posta hesabınız yayımlanmayacak.