VULTR’da VPS Nasıl Kurulur ? Sanal Sunucu Oluşturma

VULTR’da VPS Nasıl Kurulur ? Sanal Sunucu Oluşturma
Haziran 18 18:16 2016

Vultr’da vps nasıl oluşturulur ? Vultr’da VPS, sanal sunucu oluşturma işlemi çok basittir. Bunun için önce buradan vultr’a girin ve sağ üstteki sign up linkine tıklayın. Siteye üye olduktan sonra hesabınıza giriş yapın. Anasayfanızda iken sağ üsteki artı işaretine tıklayın. Bu artı işareti yeni sunucu oluşturma işlemi anlamına gelmektedir. Tıkladıktan sonra karşınıza ayarları seçeceğiniz ekran gelecek.

vultr vps oluşturma 2

VPS oluşturma ekranındasınız ve burada seçeceğiniz ayarlara göre vps’iniz oluşturulacak. Seçenekleri belirlerken ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Örneğin WordPress sitesi kurmak istiyorsanız, wordpress ile en iyi ve en stabil çalışan linux sürümü hangisi bunu araştırıp ona göre karar vermelisiniz. Aynı şekilde apache mi nginx mi yoksa lighttpd mi kuracaksınız buna göre yine linux sürümünü değiştirmeniz gerekebilir. Kısacası ne yapmak istediğinize karar verip en baştan doğru bir yol izleyin yoksa tekrar tekrar sunucunuzu yok edip tekrar oluşturmak zorunda kalabilirsiniz.

1.Kısım: Server Location

Bu kısımda sunucunuzun lokasyonunu belirleyeceğiz Türkçe bir site yayınlayacaksanız mutlaka Hollanda’yı öneririm. İlk kısımda Amsterdam’ı seçin.

2. Kısım: Server Type

Bu ne kurmak istediğinizi belirleyeceksiniz. Alt başlıklarda göreceğiniz üzere işletim sistemi, uygulama veya backup yüklemesi yapabiliyorsunuz. Eğer linux kurayım diyorsanız 32 bit veya 64 bit mi ve hangi linux dağıtımı olacağına karar vermeniz gerekiyor. Bunun dışında uygulama kuracaksanız applications sekmesine tıklayın. Gördüğünüz gibi hazır olarak, Cpanel, Docker, Drupal, LAMP, LEMP, Minecraft, OpenVPN, ownCLOUD, Webmin, WordPress yazılımlarını yükleyebiliyorsunuz. Hazır yazılım kurulumu seçerken butonun altına dikkat ederseniz hangi linux dağıtımıyla birlikte kurulacağını öğrenebilirsiniz.

3. Kısım: Server Size

Bu kısım yapacağınız ödeme ve kullanacağınız kaynaklara göre değişir. Eğer yeni başlıyorum diyorsanız 1. seviye 5 USD’lik paket tüm ihtiyaçlarınızı karşılar merak etmeyin. Eğer kararsızım diyorsanız hemen belirteyim sonradan kaynak arttırma hakkına sahipsiniz ister yüksek pakete geçersiniz isterseniz de tekrar düşük pakete.

  Tumblr Ücretli Mi ? Paralı Mı ? Mutlaka Okuyun

4. Kısım: Additional Features

Bu kısım ekstra özellikleri içerir. Eğer sunucunuz için IPv6, Private Network, Auto Backup ve DDOS Protection gibi ek özellikler istiyorsanız buradan yanlarına tik koyabilirsiniz fakat bu özellikler ekstra ücrete tabidir. Buna dikkat ediniz.

5. Kısım: Startup Script

Bu kısım genellikle kullanılmaz. İleri düzey bilgiye sahipseniz sunucunuzun boot aşamasında çalıştıracağı scriptleri belirleyebilirsiniz.

6. Kısım: SSH Keys

Bu kısmı boş bırakabilirsiniz.

7. Kısım: Server Hostname & Label

Burada kuracağınız sunucu ismi belirleyin. Herhangi bir kelime kullanabilirsiniz.  Eğer çok sayıda vps kuracaksanız karışıklık olmaması için ayırt edici isimler verebilirsiniz. Bu işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Her şeyi belirledik şimdi VPS’in oluşturulması için Deploy Now butonuna tıklıyoruz. VPS yaklaşık 2 dakika içerisinde oluşturulup hazır olacaktır. Siz yinede 5 dakika bekleyip tüm işlemlerin bitmiş olduğundan emin olun. Gelin şimdi ilk defa oluşturduğumuz vps’e bağlanalım.

VPS’e Nasıl Bağlanılır ?

Buradan putty programını indiriyoruz. Putty SSH protokoli ile sunucumuza bağlanmamızı sağlayan küçük ve kullanışlı bir programdır. İndirdikten sonra çalıştırın. Gelen pencerede Host Name kısmına oluşturduğunuz VPS’in ip adresini yazacaksınız.Connection Type, SSH olacak.  Ardından open butonuna tıklayın. Bu işlemin ardından karşınıza komut satırı gelecek ve kullanıcı adınızı isteyecek. Kullanıcı adınız “root” şifreniz ise vultr’da oluşturduğunuz vps sekmesinde yer alıyor. Password kısmındaki göz işaretine tıklayarak şifrenizi görebilirsiniz.

Şifreyi kopyalayıp orata yapıştırmak istereniz Vultr’da şifreyi seçip CTRL+C yapın. Komut satırına geçtiğiniz de ise SHIFT+INSERT yapın.Enter yaptığınızda artık vps’e bağlanmış bulunacaksınız. Dilerseniz Vultr’daki konsolu da kullanabilirsiniz ama ben Putty kullandığım için size de tavsiye ediyorum.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.