WordPress Anasayfa Güncellenmiyor İse Çözümü

wordpress anasayfa güncellenmiyor

WordPress anasayfa güncellenmeme sorunu, wp anasayfa güncellenmiyor, wp anasayfa cache sorunu, wp anasayfa ve diğer sayfalarda güncelleme sorunu, wp sayfa yenilemeden güncellenmiyor…

Bu hafta ilginçi bir sorun yaşadım ve çözdüm. Yabancı forumlarda mantıklı çözümler sunmuşlar ama hepsini denemek ve sorunu bulmaz zaman alıyor. Size pratik bir çözüm sunacağım. Hemen başlayalım. Sorun tarayıcı önbellekleme denilern “browser cache” meselesinden kaynaklanıyor.

Öncelikle wordpress kullandığınız sitenizde yeni yazı yazdığınızda bile anasayfaya gittiğinizde görünmüyor ise, google’da aratarak sitenizi açtığınızda bile sitenin önceki hali gözüküyor ise yani yeni yazdığınız yazı görünmüyor ise. Sayfa 2’ye gittiğinizde bile eski versiyon ile karşılaşıyorsanız ve sadece sayfayı yenilediğinizde işler normale dönüyor ise bir sorun vardır.

Ben bu sorunu yaşadım. Farklı denemeler yaptım ve en sonunda çözdüm. Önce cache eklentimde anasayfayı belleklemeyi kapattım ama fayda etmedim. Htaccess dosyası mod_expires modülü ile uğraştım fayda etmedi. Farklı cache eklentilerine geçtim fayda etmedi…

Gelelim çözüme,

Page speed testinde yüksek skorlarlar elde etmek için her şeyi yapmıştım, cache eklentimi de her şey daha hızlı olsun diye optimize etmiştim ama bir yerde yanlış yapmışım. Çözümü .js dosyalarını küçültme seçeneğini devre dışı bırakarak elde ettim. Şuanda litespeed cache eklentisi kullanıyorum. Litespeed ayarlarında sayfa optimizasyonu ayarına gidin, JS ayarlarına gidin, JS’yü küçült ve JS’yi birleştir seçeneklerimi kapatın. Daha sonra tüm önbelleği temizleyin. Sorun artık çözüldür, js hataları yüzünden bu sorunu yaşadık.

Ayarları bu hale getirdikten sonra defalarca deneme yaptım sorun yaşamadım, sayfayı yenile tuşuna basmadan hem masaüstünde hem mobilde güncel sayfaları görüntüleyebildim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler yorum yapmayı unutmayın lütfen.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments