WordPress Kategori ID Öğrenme

wordpress kategori id nasıl ogrenilir

WordPress kategori ID nasıl öğrenilir, wp kategori id nasıl bulunur? wordpress kategori id bulma hakkında bilgi vereceğim.

Popüler bir içerik yönetim sistemi olan Worpress’de her kategorinin bir ID numarası vardır. Identification number kelimesininin baş harflarinden oluşan ID tanımlama numarası anlamına gelir. Siz bir kategori oluşturduğunuz zaman wordpress’e bağladığınız veritabanında (DB) hemen bir sorgu çalıştırılır ve kategorielre ait tabloda yeni ID numarası verilerek yeni satır oluşturulur.

Siz oluşturduğunuz kategoriye ait ismi, bilgileri vs istediğiniz kadar değiştirin ID değişmez. Doğduğunda verilen kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz.

Kategori ID’si Bilmek Ne İşe Yarar?

WordPress’e kurduğumuz bazı eklentiler veya bileşenler bizden kategori ID’si isteyebilir. Örnekler verelim.

Örnek 1; popüler yazılarınızı göstereceğiniz bir bileşen ayarladınız ve sadece belli bir kategoriden içerikler göstermesini istiyorsunuz.

Örnek 2; bir eklenti sayesinde anasayfada yayınlanmasını istemediğiniz kategorileri belirlemek istiyorsunuz.

Böyle durumlarda lazım olan kategorilerin ID bilgisini bulmak ve öğrenmek çok kolaydır.

WordPress Kategori ID Nasıl Öğrenilir ?

WordPress admin sayfasına giriş yaparak başlangıca gidin. Soldaki menüden “Yazılar” seçeneğinin içindeki “Kategorilere” tıklayın. Gelen sayfanın sağ kısmında oluşturduğunuz kategorilerden herhangi birinin adının üzerinde mouse imlecini bekletin.

Web tarayıcınızın en alt kısmında tıklanacak linkin nereye gittiğini gösteren bir satır bulunur. O satırın ortalarında “...category&tag_ID=…” ibaresinden hemen sonra ID no görünür. Buraya bakarak kategori ID’sini öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte “İş Hayatı” kategorisine ait ID 3297‘dir. Kendi admin panelinizden istediğiniz kategorinin ID numarasını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Her kategoriye ait farklı ID atanmıştır.

Çok Sayıda Kategorinin ID’si Nasıl Bulunur ?

Eğer tek tek bakılamayacak kadar fazla kategoriye ait ID numaralarını öğrenmek istiyorsanız veritabanınıza phpmyadmin gibi bir veritabanı tablo görüntüleyicisi ile bağlanabilir ve kategorilere ait tabloda tüm ID numaralarını görebilirsiniz.

İçeriği okuduğunuz teşekkür ederim yorum yapmayı unutmayın. Kolay gelsin.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir