WPA3 Nedir ? Wi-Fi İçin Neden Daha Güvenli ?

WPA3 Nedir ? Wi-Fi İçin Neden Daha Güvenli ?
Haziran 27 09:57 2018

CES 2018’de duyurulan WPA3 teknolojisi artık hazır. Yakında daha güvenli kablosuz ağlar kullanmaya başlayacağız. Şimdi hep beraber detaylara geçelim. Öncelikle Wi-Fi nedir? Netleştirip devam edelim. Wi-Fi diye bildiğimiz şey aslında Wi-Fi Alliance firması tarafından üretilen kablosuz yerel ağ iletişim teknolojisinin adıdır. Bu teknoloji 2G,3G,4G,LTE gibi kablosuz iletişim teknolojilerden daha yaygın olarak kullanılmaktadır.  Güvenliği son yıllarda tartışılmaya başlamıştı çünkü yazılım korsanları neredeyse 15 yıldır WPA2’ye kılıç sallıyorlar. Eskimenin verdiği kötü şöhret ile birlikte endişelerde giderek artmıştı. İşte bu sebeple bir güncellemenin ne zaman geleceği merakla bekleniyordu. İşte o haber geldi, WPA3 hazır!

WPA3 Nedir ?

WPA’nın açılımı “Wi-fi Protected Access” anlamına geliyor. Kısaca, korunan kablosuz bağlantı denilebilir. Yaygın olan bu şifreleme yöntemi 15 yıldır güncelleme almadığı için bazı açıkların kapatılması gerekiyordu ve kapatıldı. Yeni versiyonu ise WPA3 olarak adlandırıldı. Şimdilik hangi modemlerin WPA3 destekleyeceği belli değil fakat sonraki süreçte tüm modemlerin WPA3 destekli üretileceğini tahmin etmek zor değil.

WPA3 Neden Daha Güvenli ?

  • Öncelikle WPA3 daha zor şifreler belirlemenize imkan verecek. Basit gibi görünse de çok etkili bir başlangıç olacak.
  • Profesyonel ürün ve hizmetlerde ise 192 bit şifrelemeyle tüm veri transferi korunacak. Bu da “listening” denilen sinyal dinleme saldırılarının önüne geçecek.
  • WPA3 Brute-Force saldırılarına karşı yeni ve karmaşık bir teknoloji ile gelecek. Yani basit ve daha önce kullandığınız parolaları kullansanız dahi yazılım korsanlarının işi çok zor olacak.
  • WPA3, SAE ( Eşzamanlı Kimlik Doğrulama) hizmeti ile gelecek. Böylelikle şifreyi kırsalar dahi o andan önce yakaladıkları veri transferinin içine ulaşamayacaklar.
  • Wi-Fi Easy Connect özelliği ile akıllı telefonlar ve yeni nesil internetli nesnelerin kablosuz ağa bağlanması daha kolay ve güvenli olacak.
  • Genel olarak baktığımızda WPA3 ile Wi-Fi ağlarına saldırıların kat ve kat zorlaşacağını, saldırı başarılı olsa bile el ettikleri verileri kullanamayacaklarını söyleyebiliriz.
  Araç Takip Cihazı Nasıl Çalışır ?

WPA3 destekli ürünler için güncelleme yayınlanacak fakat donanımsal olarak buna imkan vermeyen modemleri malesef değiştirmek gerekiyor.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.